Strona głównaWiadomościPolskaAtak na Synagogę w Warszawie. Potępieńcze głosy ambasadorów i Prezydenta Dudy

Atak na Synagogę w Warszawie. Potępieńcze głosy ambasadorów i Prezydenta Dudy

-

- Reklama -

Komenda Stołeczna Policji przekazała PAP w środę, że przyjęła zgłoszenie dotyczące próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Jak powiedział kom. Jacek Wiśniewski, policja wykonuje czynności związane z tym wydarzeniem. Prezydent Andrzej Duda potępił „haniebny atak na synagogę”.

„Rabin Schudrich pisze, że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktailu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?” – napisał w środę na platformie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Prezydent Andrzej Duda potępił „haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie”. „Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!” – czytamy we wpisie prezydenta na platformie X.

PAP skontaktowała się w tej sprawie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrich, który poinformował, że w środę o godz. 17 odbędzie się spotkanie przed synagogą Nożyków i wtedy podane zostaną „wszystkie informacje”.

Do incydentu na platformie X odniosła się również ambasada USA w Polsce. „Misja USA w Polsce zdecydowanie potępia atak na Synagogę im. Nożyków w Warszawie. Jesteśmy solidarni z członkami Synagogi i całą społecznością żydowską w Polsce. Wspieramy wszystkich tych, którzy działają na rzecz zwalczania antysemityzmu” – napisano.

Komentarza nie omieszkał zamieścić także ambasador Izraela w Polsce Jakow Livne. We wpisie przypomniał, że Synagoga Nożyków była jedyną, która przetrwała „w Warszawie po Holocauście”, nie dodając jednak rzecz jasna, któż był jego sprawcą.

„Oburzające antysemickie ataki, takie jak ten, nie mogą być dziś tolerowane. Sprawcy muszą zostać znalezieni i ukarani” – podkreślił Liwne.

Źródło:PAP/X

Najnowsze