Strona głównaWiadomościPolskaZapłacimy wielomiliardowe odszkodowanie za głupią decyzję poprzedniej władzy?

Zapłacimy wielomiliardowe odszkodowanie za głupią decyzję poprzedniej władzy?

-

- Reklama -

Gemini Polska domaga się od naszego kraju odszkodowania za tzw. aptekę dla aptekarza. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział – pisze w piątek „Rzeczpospolita”.

„Tylko do maja Polska ma czas na polubowne załatwienie sprawy z Warburg Pincus, właścicielem sieci aptek Gemini. Chodzi o zmiany w prawie farmaceutycznym potocznie zwanym +apteka dla aptekarza 2+ w znacznym stopniu ograniczające tworzenie sieci aptek. Firma domaga się albo uchylenia prawa albo ogromnego odszkodowania” – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Dziennik dodaje, że jeśli obie strony się nie dogadają, sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Jest to możliwe na mocy traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego w Waszyngtonie 21 marca 1990 r.

„Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia tego sporu” – mówi „Rzeczpospolitej” Roman Pałac, prezes Gemini Polska.

Według gazety, nieoficjalnie mówi się o tym, że firma wolałaby załatwić sprawę polubownie. „Warburg Pincus oczekuje albo zmiany prawa albo odszkodowania od państwa polskiego. Firma nie chce zdradzić, w jakiej wysokości. Nieoficjalnie mówi się, że roszczenie opiewa na 9–25 mld dolarów” – czyli od około 40 do 100 miliardów złotych.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” potwierdziło, że wpłynęło zawiadomienie skierowane przez Warburg Pincus o sporze w związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego z 2023 r. Resort poinformował, że „z uwagi na przegląd sytuacji w obszarze zdrowia oraz złożoność niniejszej sprawy niezbędna była pogłębiona analiza”.

„Nie podjęto jeszcze czynności zmierzających do rozwiązania sporu w drodze konsultacji i negocjacji, o których mowa w Traktacie. Komentowanie sprawy na tym etapie nie leży w interesie RP” – odpowiedziało ministerstwo.

Źródło:PAP

Najnowsze