Strona głównaWiadomościŚwiatBroń dla Ukrainy czaka już w Polsce na podpis Bidena

Broń dla Ukrainy czaka już w Polsce na podpis Bidena

-

- Reklama -

Amerykanie dopiero co przegłosowali ogromny pakiet pomocowy dla Ukrainy, a broń, która ma zostać dostarczona Kijowowi jest już w Polsce.

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Wcześniej Izba przegłosowała też ustawę zawierającą zestaw innych priorytetów dotyczących bezpieczeństwa, w tym przepisy umożliwiające użycie zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie i wymuszające sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji.

Czytaj więcej: Amerykanie przegłosowali kolejny pakiet pomocy Ukrainie. Ofensywny wpis Tuska. Pierwszy szybko usunięty [FOTO]

Wiadomo już, że uzbrojenie, które w ramach pomocy ma dostać Kijów, jest już w polskich magazynach.

„Uzbrojenie z nowego pakietu pomocy USA dla Ukrainy jest już w magazynach w Polsce gotowe do transportu. Część sprzętu została wcześniej przygotowana i dotrze na Ukrainę w najbliższych dniach – potwierdził Polskiemu Radiu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zostanie uruchomiony po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena zatwierdzonej przez Kongres ustawy o wsparciu sojuszników USA. Ma to nastąpić jeszcze dzisiaj” – napisał na portalu X korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.

Najnowsze