Strona głównaWiadomościRosyjski Kościół Prawosławny uznany za tubę propagandową Kremla i organizację terrorystyczną

Rosyjski Kościół Prawosławny uznany za tubę propagandową Kremla i organizację terrorystyczną

-

- Reklama -

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) w Strasburgu oficjalnie uznało Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) za instrument wpływu i propagandy Kremla. W tej samej rezolucji stwierdzono, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin został wybrany bezprawnie. Wezwano także do uznania Cerkwi za organizację terrorystyczną.

Ukraińska deputowana PACE Jewhenija Krawczuk stwierdziła, że Władimir Putin wyznaje neoimperialną ideologię „rosyjskiego świata”, która stała się dla Rosji pretekstem do rozpoczęcia wojny z Ukrainą.

Cyryl I, patriarcha moskiewski i całej Rusi, ma z kolei, zdaniem Krawczuk, bronić tej ideologii, ogłaszając wojnę z Ukrainą i „szatańskim” Zachodem „świętą wojną wszystkich Rosjan”.

„Rezolucja PACE w sprawie śmierci Nawalnego została przekształcona w kolejny potężny dokument wspierający Ukrainę i potępiający agresję Putina. Członkowie Zgromadzenia przyjęli rezolucję: «Śmierć Aleksieja Nawalnego i potrzeba konfrontacji z totalitarnym reżimem Władimira Putina i jego wojną przeciwko demokracji». Zgromadzenie wezwało do: oficjalnego uznania nielegalności Putina jako prezydenta Federacji Rosyjskiej (…) uznania RKP za instrument rosyjskich wpływów i propagandy, który nie ma nic wspólnego z wolnością wyznania i wypowiedzi” – napisała ukraińska deputowana.

Krawczuk twierdzi, że od samego początku, gdy tylko Putin został prezydentem Federacji Rosyjskiej, pracuje nad budową reżimu i zmianą porządku światowego.

„Zgromadzenie potwierdziło, że pod rządami Putina Federacja Rosyjska stała się de facto dyktaturą. Dokument przypomina nam, że Putin sprawuje władzę nieprzerwanie od 2000 r., a poprawki do rosyjskiej konstytucji przyjęte w lipcu 2020 r. i uznane za niezgodne z prawem przez Komisję Wenecką i Zgromadzenie pozwalają mu pozostać na stanowisku do 2036 r.” – pisze Ukrainka.

PACE wzywa także Unię Europejską do przedsięwzięcia poważniejszych kroków przeciwko działaniom Moskwy i postawienia na mocniejsze sankcje.

Organizacja chce m.in., by ofiarom rosyjskich zbrodni na Ukrainie wypłacono odszkodowania sfinansowane z zamrożonych rosyjskich aktywów.

PACE chce także, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za systematyczne stosowanie tortur i innych form złego traktowania tysięcy więźniów.

„Ponadto Zgromadzenie podkreśliło, że zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym rosyjskie rafinerie ropy naftowej powinny być uważane za uzasadnione cele ataków wojskowych” – dodała Krawczuk.

Rosyjski Kościół Prawosławny ma natomiast zostać uznany za organizację terrorystyczną. Tu warto przypomnieć, że 27 marca 2024 r. Światowy Rosyjski Sobór Ludowy, działający pod auspicjami RKP, opublikował dokument wzywający do ludobójstwa narodu ukraińskiego i wszczęcia wojny z Zachodem.

Źródło:KAI

Najnowsze