Strona głównaOpinieRektor uczelni: Sytuację uratować może jedynie propozycja zgłoszona przez wicemarszałka Bosaka

Rektor uczelni: Sytuację uratować może jedynie propozycja zgłoszona przez wicemarszałka Bosaka

-

- Reklama -

Dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, uważa, że Polska znalazła się w nieciekawej sytuacji prawnej, a uratować ją może tylko propozycja złożona kilka miesięcy temu przez Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Nie ma jednak złudzeń, że politycznie to mało prawdopodobne.

Dr Sopiński zwraca uwagę, że działanie całego polskiego wymiaru sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych czy prokuratury – zostało poddane w wątpliwość. Występuje paraliż wielu instytucji, a w społeczeństwie, w zależności od strony sporu, dochodzi do sytuacji, że sami nie uznajemy konstytucyjnych organów.

„Istotna staje się niezdolność państwa polskiego do zapewniania społeczeństwu legalnych, praworządnych instytucji, których działania nie byłyby kwestionowane” – pisze rektor uczelni.

„Sytuację z punktu widzenia konstytucjonalizmu uratować może jedynie propozycja tzw. resetu konstytucyjnego, która była zgłoszona przez pana wicemarszałka Sejmu, pana Krzysztofa Bosaka” – ocenia dr Sopiński.

Nie ma jednak złudzeń, że polska klasa polityczna jest gotowa na taki reset czy kompromis. „Wydaje mi się, że w warunkach ogromnej polaryzacji, z którą mamy do czynienia w Polsce – a wybory samorządowe pokazały, że ta polaryzacja będzie jeszcze trwać przez najbliższy czas w Polsce – mam niestety wątpliwości, ażeby taki reset konstytucyjny był możliwy z punktu widzenia politycznego” – kontynuuje.

„Natomiast jako prawnik uważam, że reset konstytucyjny, konsensus to jest jedyna droga, żebyśmy mogli naprawdę uratować wymiar sprawiedliwości, żeby to nie był folwark jednej, drugiej, trzeciej partii, żeby w ogóle uratować jakieś podstawy… Ta praworządność, o której tyle przez lata mówiono, ona zamieniła się w własną karykaturę, wynaturzyła się całkowicie i dzisiaj jest jedynie pustym słowem, którym wszyscy szermują, ale naprawdę nikt go nie szanuje…” – podsumowuje dr Sopiński.

Najnowsze