Strona głównaWiadomościPolskaCzesi twierdzą, że Rosjanie korumpowali polityków UE wykorzystując swoje sieci w Czechach...

Czesi twierdzą, że Rosjanie korumpowali polityków UE wykorzystując swoje sieci w Czechach i Polsce

-

- Reklama -

Rosyjska sieć wpływów w Pradze wysyłała pieniądze politykom UE. Do Czech trafiały via Polska. Tak twierdzi czeski poseł Pavel Žáček (ODS), przewodniczący czeskiej komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa.

Wyjaśnił, że chodzi tu o setki tysięcy, a może nawet milion euro. Z informacji czeskiego kontrwywiadu BIS wynika, że ​​zamieszany jest w tą aferę m.in. niemiecki polityk czeskiego pochodzenia i członek skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec Petr Bystroň. Nazwisk ma być jednak znacznie więcej.

Žáček ogłosił 6 kwietnia, że zdemaskował rosyjską organizację, której działania miały na celu wywarcie wpływu na wybory do Parlamentu Europejskiego, szerzenie prorosyjskiej propagandy i osłabienie wsparcia, zwłaszcza wojskowego, dla Ukrainy w kilku krajach członkowskich UE.

Pavel Žáček, który ma duże zasługi w upamiętnianiu prawdy historycznej o komunizmie, poinformował także, że 25 kwietnia komisja bezpieczeństwa Izby Deputowanych Republiki Czeskiej omówi wyniki śledztwa BIS.

Źródło: Radio Praga

Najnowsze