Strona głównaWiadomościŚwiatJean-Marie Le Pen objęty „reżimem ochrony prawnej”

Jean-Marie Le Pen objęty „reżimem ochrony prawnej”

-

- Reklama -

Były przewodniczący Frontu Narodowego ze względu na podeszły wiek został objęty „ochroną prawną”. Jego interesami będą reprezentowały córki: Marine, Marie-Caroline i Yann Le Pen.

Były prezes Frontu Narodowego znalazł się „pod ochroną prawną”, o czym poinformował polityk narodowy i mer Perpignan Louis Aliot na antenie TV BFM, przypomniał, że Jean-Marie w swoim wieku ma prawo być zmęczony i obecnie został objęty systemem ochrony prawnej, a w zarządzaniu jego sprawami uczestniczą dzieci.

To rodzaj częściowego ubezwłasnowolnienia, bo założyciel Frontu Narodowego i nestor francuskiej polityki zachowuje wszystkie swoje prawa. Będzie jednak zwolniony z części odpowiedzialności prawnej. W tym kontekście przypomina się, że Jean-Marie Le Pen czekał proces o „defraudację funduszy europejskich”, z czasów, gdy był jeszcze eurodeputowanym.

Decyzję tę podjęto ze względu na jego wiek. Le Pen ma 95 lat. Jego prawnik, adwokat François Wagner, poinformował, że polityk nie pojawi się na rozprawie, bo nie może już składać zeznań ani uczestniczyć w rozprawie.

Jean-Marie Le Pen został objęty tym samym „ochroną prawną”. Decyzję na wniosek rodziny podjął lokalny sąd w Puteaux (Hauts-de Seine) po przeprowadzeniu ekspertyzy lekarskiej, która stwierdzała niezdolność do pewnych czynności Jeana-Marie Le Pena.

Jean-Marie Louis Le Pen to niezwykle barwna postać francuskiej polityki. Urodził się w Trinité-sur-Mer, był żołnierzem, prawnikiem i politykiem. Założył i przez lata kierował Frontem Narodowym, pięciokrotnie startował na prezydenta, przez 7 kadencji zasiadał w PE.

W latach 50. wstąpił do Legii Cudzoziemskiej, walczył w Indochinach, po powrocie do kraju, działał w ruchu Pierre’a Poujade. Z list jego Unii Obrony Rzemieślników i Kupców (UDCA) Jean-Marie Le Pen w 1956 po raz pierwszy został wybrany posłem Zgromadzenia Narodowego.

Zawiesił jednak mandat i jako oficer służb specjalnych wyjechał na wojnę algierską. W 1957 objął stanowisko sekretarza generalnego Frontu Narodowego Kombatantów. 5 października 1972 powołał i stanął na czele Frontu Narodowego. W politykę angażowała się jego najbliższa rodzina, chociaż czasami przeciw ojcu.

Najstarsza córka, Marie-Caroline, typowana na przyszłego lidera partii, opuściła szeregi FN wraz z mężem i grupą kilkudziesięciu działaczy w ramach rokoszu Bruno Mégreta. Stery partii przejęła Marine Le Pen, ale i z nią Jean-Marie często się nie zgadzał. W maju 2015 został nawet zawieszony w prawach członka Frontu Narodowego. W działalność polityczną angażuje się również jego wnuczka Marion Maréchal-Le Pen (obecnie w partii Rekonkwista Erica Zemmoura).

Najnowsze