Strona głównaWiadomościŚwiatMuzyka jest coraz głupsza i potwierdzają to badania

Muzyka jest coraz głupsza i potwierdzają to badania

-

- Reklama -

Słuchając radia, masz wrażenie, że teksty piosenek są głupsze niż w czasach twojej młodości? Masz rację, bo badania potwierdzają, że piosenki są coraz prostsze.

Badacze z Niemiec i Austrii przeanalizowali 12 tys. piosenek, po 2400 na gatunek muzyczny, z okresu 1980-2020.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – teksty utworów są coraz prostsze i nastawione głównie na to, by łatwo było je zapamiętać oraz żeby wryły się w pamięć.

Badacze zauważyli, że najmocniej swoje teksty uprościli artyści z dwóch gatunków, które kiedyś był dość poprawne lirycznie – chodzi o rock i rap.

Dodatkowo muzyka robi się coraz bardziej przygnębiająca i agresywna. Szczególnie, gdy chodzi o muzykę pop, która obecnie wypełniona jest przede wszystkim słowami o negatywnym zabarwieniu.

W kwestii negatywnego przekazu wyróżnia się tylko rap, w którym równolegle do wzrostu liczby negatywnie zabarwionych słów, wzrasta także ilość pozytywnie zabarwionych.

Jeśli więc mieliście wrażenie, że to, czego słuchacie w radiu, z roku na rok robi się coraz bardziej płytkie i miałkie, to nie znaczy, że się zestarzeliście i nie rozumiecie nowej muzyki.

Po prostu dobrze obserwujecie rzeczywistość. Badania to potwierdzają – muzyka jest coraz płytsza. Warto tu pamiętać, że głównymi odbiorcami nowej muzyki są osoby młode i one wychowują się na tym coraz mniej wartościowym przekazie.

Źródło:The Guardian

Najnowsze