Strona głównaWiadomościŚwiatBlinken: Ukraina jest w krytycznym momencie

Blinken: Ukraina jest w krytycznym momencie

-

- Reklama -

Ukraina jest w „krytycznym momencie”, gdy dostawy broni są „absolutnie niezbędne” – powiedział we wtorek w Paryżu sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Blinken i Lecornu odwiedzili zakłady zbrojeniowe Nexter.

Mówiąc o „krytycznym momencie” Blinken podkreślił, że „absolutnie niezbędne” jest zaopatrzenie sił ukraińskich „we wszystko, czego potrzebują”, w szczególności – w amunicję i środki obrony powietrznej. Apelował, by Kongres USA zaakceptował najszybciej, jak to możliwe, pakiet pomocy zbrojeniowej i finansowej dla Kijowa. Senat USA przyjął w lutym br. opiewający na 95 mld USD pakiet wydatków na pomoc Ukrainie, Izraelowi i państwom Indo-Pacyfiku, ale nadal nie został on uchwalony przez Izbę Reprezentantów.

- Reklama -

Blinken i Lecornu odwiedzili we wtorek zakłady Nexter w Wersalu, produkujące m.in. dostarczane armii ukraińskiej samoboieżne haubicoarmaty Caesar. „Moce produkcyjne znacznie wzrosły – od dwóch do sześciu (sztuk) w miesiącu. Zamierzamy w przyszłości podwyższyć produkcję, aż do 12 dział w miesiącu” – powiedział Lecornu.

We wtorek wieczorem Blinken spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, z którym będzie rozmawiał o najważniejszych kryzysach międzynarodowych, w tym o Ukrainie i o Bliskim Wschodzie. Agencja Reutera zaznacza, że krótko przed przybyciem Blinkena do Francji zginęli w Strefie Gazy, w ostrzale izraelskim, pracownicy amerykańskiej organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK).

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Przed wizytą w Pałacu Elizejskim sekretarz stanu USA spotka się z ministrem spraw zagranicznych Francji, Stephane’em Sejourne; zapowiedziano wspólną konferencję prasową. Z Francji Blinken uda się do Belgii.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze