Strona głównaWiadomościŚwiatFrancji przybyło w Wielkanoc 12 tysięcy katolików

Francji przybyło w Wielkanoc 12 tysięcy katolików

-

- Reklama -

W Wielkanoc ochrzczono ponad 12 000 dorosłych osób, co jest rekordową liczbą w Kościele francuskim. Oznacza to, że w 2024 r. liczba dorosłych katechumenów wzrosła o 31%. Rośnie liczba osób przyjmujących chrzest w wieku 18–25 lat.

Tendencja jest identyczna wśród nastolatków, których liczba w ciągu jednego roku podwoiła się. Zjawisko warte odnotowania i pokazujące, że z jednej strony w laicyzującej się, a z drugiej w islamizującej się Francji, rośnie liczba ludzi, którzy wracają do swojego dziedzictwa cywilizacyjnego.

W czasie obecnych obchodów Wielkanocy ponad 12 000 dorosłych i młodzieży zostanie ochrzczonych. W Wigilię Paschalną sakrament chrztu przyjęło 7135 osób dorosłych, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z rokiem 2023, kiedy było ich 5463.

Do tego chrzest przyjęło ponad 5000 nastolatków (w wieku 11–17 lat), co stanowi wzrost o 50% licząc rok do roku. Wzrost chrztów katechumenów był widoczny już w 2023 roku. Wówczas jednak, zjawisko to tłumaczono „nadrabianiem” okresu Covidu, bo pandemia przerwała przygotowania. Teraz mówi się już o pewnej „tendencji” wzrostu.

Wzrost liczby katechumenów jest niespodzianką dla Kościoła, ale i „szansą dla naszego społeczeństwa” – jak zauważa np. w dziennik „Le Figaro” ks. bp Nanterre Matthieu Rougé. Dodał, że to „sygnał dla jednego z najmniej religijnych krajów na świecie”, „pośród mroku i upadku – gospodarczego, kulturalnego, religijnego”.

Bp Rouge zauważył jednak, że liczba katechumenów przyjmujących chrzest jako dorośli, odzwierciedla także spadek liczby dzieci chrzczonych zaraz po urodzeniu. Konsekwencją są często ich późniejsze chrzty. Optymizm więc to mocno na wyrost…

Źródło: Famille Chretienne/ Le Figaro

Najnowsze