Strona głównaWiadomościSportWe Francji ma miejsce dyskryminacja religijna piłkarzy?

We Francji ma miejsce dyskryminacja religijna piłkarzy?

-

- Reklama -

We Francji obchodzony jest szeroko miesiąc muzułmańskiego postu, czyli ramadan. Wywołuje to różne napięcia społeczne. Niedawno pisaliśmy o ataku w Etampes na niemuzułmańskiego Algierczyka, który jadł w ramadan wieprzowinę. Teraz incydent jest poważniejszy, bo dotyczy zawodowej piłki nożnej.

Trener zespołu Red Star, Habib Beye potępił „stygmatyzację muzułmanów praktykujących Ramadan”. Praktyka całodziennego postu kłóci się z treningami wielu piłkarzy, wysiłkiem piłkarzy na boisku i temat ten powraca niemal co roku, bo na boiskach francuskich lig występuje coraz więcej wyznawców islamu.

22 marca grający w III lidze (Championnat National) Red Star zremisował 1:1 z Nancy. Ich trener Habib Beye po meczu zabrał głos w sprawie… ramadanu i mówił o dyskryminacji futbolistów-muzułmanów. Stanowisko Francuskiej Federacji Piłki Nożnej w tej sprawie jest jednoznaczne i uważa ona, że praktyki religijne, czy to muzułmańskie (w okresie Ramadanu), czy chrześcijańskie (w okresie Wielkiego Postu) w żaden sposób nie zakłócają sprawnego przebiegu rozgrywek.

Trener Beye nie podziela tego stanowiska. Uważa, że należy „wspierać naszych graczy w wierze”. Ten były obrońca Olympique Marsylia potępił politykę stygmatyzacji muzułmanów w piłce nożnej. Dodał, że w jego 26-osobowym składzie 19 zawodników dba o poszanowanie praktyk religijnych (z czego 14 obchodzi Ramadan, a 5 – Wielki Post).

Z tym, że w Wielkim Poście zawodnik wstrzymuje się tyko od niektórych pokarmów, a w Ramadanie, w ciągu dnia nie pije nawet wody. Trener postulował, by wzorem kilku innych krajów europejskich, wprowadzić na czas ramadanu przerwę w rozgrywkach.

Francuska Federacja Piłki Nożnej (FFF) jednak w dalszym ciągu sprzeciwia się temu rozwiązaniu polegającemu na przerywaniu postu podczas meczów. Problemem są też występy reprezentacji. Kadra zbierała się w tym tygodniu na zgrupowaniu w Clairefontaine do dwóch meczów towarzyskich.

Działacze twierdzą, że powołania do kadry w czasie ramadanu nie są modyfikowane ze względu na praktyki religijne zawodników. W przypadku islamu, jest nawet zgoda niektórych imamów, by piłkarze powołani do kadry nie musieli praktykować ścisłego postu. Z tym, że wielu piłkarzy jednak zasad i tak przestrzega, a różni imamowie mają tu różne zdania… Taka dyskusja pojawia się we Francji, co roku.

hthttps://youtu.be/6w-sx1QRkxg tps://youtu.be/6w-sx1QRkxg

Źródło: Le Figaro

Najnowsze