Strona głównaWiadomościSportNiezły odlot w Anglii. Krzyż św. Jerzego na koszulkach reprezentacji zrobił się...

Niezły odlot w Anglii. Krzyż św. Jerzego na koszulkach reprezentacji zrobił się „wielobarwny” jak tęcza

-

- Reklama -

Krzyż świętego Jerzego przedstawia duży czerwony krzyż grecki z wydłużonymi ramionami bocznymi. Został użyty m.in. na kilku flagach, min. Anglii, Gruzji oraz szeregu miast północnowłoskich: Genui, Bolonii, Padwy, Reggio Emilia, Mantui, Vercelli czy Alessandrii. Zdobi też stroje reprezentacji piłkarskiej Anglii.

W futbolu brytyjskim zrobiło się jednak ostatnio bardzo „postępowo”. Wystarczy przypomnieć ekscesy z klękaniem zawodników na murawie, w imię ideologii Black Live Matter. Teraz postanowili sprofanować swoje godło.

Wielokolorowy krzyż Świętego Jerzego na koszulkach Anglii wzbudził kontrowersje. Zamiast tradycyjnego czerwonego krzyża św. Jerzego, pojawił się krzyż wielobarwny. Wywołało to nawet reakcję premiera Rishi Sunaka.

Podmiana krzyża to robota firmy „Nike”, która zaprezentowała nową koszulkę reprezentacji Anglii w piłce nożnej z myślą o Euro 2024. Z pozoru nowa wersja niewiele się zmienia, ale tu jeden szczegół i to ważny, właśnie krzyż. Projekt oburzył kibiców i to do tego stopnia, że ​zareagowali też politycy.

​Tradycyjny krzyż ptrona Anglii, świętego Jerzego, umieszczany jest z tyłu kołnierzyka. Zamiast czerwieni na białym tle, pojawił się tam krzyż „pokolorowany”. Reprezentant Anglii Joey Barton, któremu nowe kolory przypominają „tęczę LGBT” napisał w sieci społecznościowej X wprost, że tylko czekać, aż jeszcze brytyjski lew stanie się „gejem lub lesbijką”.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uznał, że „jeśli chodzi o naszą flagę narodową, nie powinniśmy jej dotykać, ponieważ jest ona źródłem dumy, tożsamości i tego, kim jesteśmy”. Krzyż Świętego Jerzego zdobi flagę narodową Anglii od XIII wieku.

Na falę oburzenia zareagowała w końcu i firma „Nike”, która postanowiła złagodzić kontrowersje. Producent zaczął zapewniać, że to tylko projekt i… „zabawna aktualizacja” flagi narodowej, która ma przecież jednak „jednoczyć i inspirować”. Opór ma sens.

Źródło: Valeurs Actuelles

Najnowsze