Strona głównaWiadomościŚwiatMieli drakońskie przepisy covidowe. Rusza komisja śledcza

Mieli drakońskie przepisy covidowe. Rusza komisja śledcza

-

- Reklama -

We Włoszech powstanie parlamentarna komisja śledcza, która zbada działania rządu podczas pandemii COVID-19 oraz kroki podjęte w ramach walki z wirusem SARS-CoV-2 i ich skuteczność. Ustawę w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Sergio Mattarella.

Ustawa przygotowana z inicjatywy centroprawicowej koalicji i przyjęta definitywnie przez parlament jej głosami pod koniec lutego przewiduje, że komisja śledcza pracować będzie przez całą obecną kadencję.

W jej skład wejdzie 15 deputowanych i 15 senatorów.

Przedmiotem prac będą działania, jakie podjęły pracujące wówczas rządy – Giuseppe Contego oraz Mario Draghiego – także w świetle tego, że w latach poprzedzających nie był aktualizowany krajowy plan na wypadek pandemii. Członkowie komisji będą badać, co było powodem tej decyzji.

Komisja śledcza przeanalizuje dokumenty, a także przeprowadzi postępowanie, by ocenić skuteczność, szybkość oraz rezultaty podejmowanych kroków w ramach walki z wirusem, zapobiegania jego szerzeniu oraz na rzecz jego ograniczania.

Dokonana zostanie ocena pracy nadzwyczajnych komisarzy do spraw pandemii.

We Włoszech w trakcie ogłoszonej pandemii wprowadzono jedne z najbardziej surowych przepisów, co spotkało się z licznymi protestami społecznymi. Nałożono między innymi obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 przez niektóre grupy zawodowe, w tym przez pracowników służby zdrowia, oświaty, sił porządkowych.

Tzw. paszport covidowy, wystawiony na podstawie szczepienia lub testu był wymagany podczas podróży koleją oraz komunikacją miejską, przy wstępie do lokali gastronomicznych, hoteli i sklepów z wyjątkiem spożywczych i supermarketów.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze