Od samego początku inwazji na Ukrainę Rosja stosuje narrację, że walczy z całym NATO. Co Polacy sądzą o pomyśle, by rzeczywiście wysłać na Ukrainę żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego?
Po poniedziałkowym spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu prezydent Francji powiedział, że nie ma decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę, ale nie wykluczył, że takie działania zostaną podjęte w przyszłości.
Głos w sprawie zabrał wówczas także prezydent Polski. – Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się w ogóle wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Nie było porozumienia w tej sprawie. Zdania są różne i absolutnie takich decyzji nie ma – mówił Andrzej Duda.
Informację, że takie działania były w ogóle brane pod uwagę, przedstawił mediom premier Słowacji Robert Fico.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz wyjawił z kolei, że na Ukrainie i tak przebywają już żołnierze brytyjscy i francuscy.
Z kolei premier Czech Petr Fiala wyjawił mediom, że Emmanuele Macron wpadł na pomysł, by wysyłać europejskich żołnierzy na Ukrainę.
Do sprawy odniósł się już szef polskiego MON-u, mówiąc, czy istnieje możliwość wysłania na Ukrainę polskich żołnierzy.
Czytaj więcej: Polscy żołnierze na Ukrainie? Kosiniak-Kamysz odpowiada
Co Polacy sądzą o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę?
Ankieterzy pracowni SW Research w nowym sondażu dla rp.pl zapytali Polaków, co sądzą o pomyśle wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.
– Czy pani/pana zdaniem państwa Zachodu (w tym NATO) powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę? – pytali respondentów.
„Za” wysłaniem zachodnich żołnierzy na pomoc Ukraińcom było zaledwie 19,1 proc. uczestników sondażu.
„Przeciw” opowiedziało się aż 55,6 proc. ankietowanych.
25,3 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.
– Wysłaniu zachodnich sił zbrojnych na Ukrainę sprzeciwia się co druga kobieta i trzech na pięciu mężczyzn. Takie zdanie najczęściej podzielają młodsi badani (61 proc. wśród osób do 24. roku życia). Wsparcie Ukrainy poprzez wysłanie żołnierzy negatywnie ocenia blisko 7 na 10 osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (68 proc.) i prawie 2/3 respondentów, których dochody przekraczają 7000 zł netto (63 proc.). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania zdanie takie najczęściej podzielają osoby z miast o wielkości 100-199 tys. mieszkańców (64 proc.) – skomentowała Małgorzata Bodzon z pracowni SW Research.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 27-28 lutego na grupie 800 internautów.