Strona głównaWiadomościPolitykaSejm odrzucił obywatelski projekt dotyczący zgromadzeń, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako...

Sejm odrzucił obywatelski projekt dotyczący zgromadzeń, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny

-

- Reklama -

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt dotyczący zgromadzeń. Projekt uznawał za niedopuszczalne zgromadzenia, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Wniosek o odrzucenie złożyły Lewica i Polska 2050-3D.

Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 233 posłów. Przeciw było 189, nikt się nie wstrzymał.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw złożył Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop LGBT”, reprezentowany przez Krzysztofa Kasprzaka i Kaję Godek. W projekcie zamieszczono wykaz działań zabronionych w trakcie zgromadzenia oraz niedopuszczalne cele zgromadzenia. Niedopuszczalne byłyby m.in. zgromadzenia, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Projekt przewidywał zakaz propagowania: rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci, związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób i traktowania takich związków w sposób uprzywilejowany, rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie związków osób tej samej płci, możliwości przysposabiania dzieci przez osoby tej samej płci, orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm, płci jako bytu niezależnego od uwarunkowań biologicznych oraz aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia.

Jeżeli cel zgromadzenia dotyczyłby co najmniej jednego z zagadnień określonego w projekcie ustawy, organ gminy miałby obowiązek wydać decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia.

W trakcie zgromadzenia zabronione byłoby np. posiadanie materiałów nawiązujących do zakazanych ustawowo celów zgromadzenia, wykorzystywania symboli religijnych w sposób mogący obrazić uczucia religijne innych osób, posiadania przedmiotów o erotycznym lub seksualnym charakterze, posiadania artystycznie przetworzonych symboli narodowych w związku z zakazanymi celami zgromadzenia oraz wszelkie zachowania i działania godzące w moralność publiczną. W projekcie podkreślono, że symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach, w tym ustawie regulującej zasady organizowania i odbywania zgromadzeń.

(PAP)

Najnowsze