Strona głównaWiadomościŚwiatTrzykrotny wzrost aktów nienawiści wobec muzułmanów

Trzykrotny wzrost aktów nienawiści wobec muzułmanów

-

- Reklama -

W ciągu czterech miesięcy od ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael w Wielkiej Brytanii odnotowano 2010 przypadków nienawiści w stosunku do muzułmanów, co stanowi wzrost o 335 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – podała w czwartek charytatywna organizacja Tell MAMA.

Organizacja, która rejestruje przypadki nienawiści wobec muzułmanów w Wielkiej Brytanii, zaznaczyła, że była to najwyższa liczba w ciągu jakichkolwiek czterech miesięcy od czasu rozpoczęcia przez nią działalności w 2011 roku.

Jak poinformowała, spośród 2010 zarejestrowanych przypadków pomiędzy 7 października 2023 roku a 7 lutego br., 1109 miało miejsce w internecie, a 901 w realnym świecie, podczas gdy rok wcześniej było to odpowiednio 290 i 311 przypadków. Jeśli chodzi o 901 przypadków nienawiści w realnym świecie, Tell MAMA sprecyzowała, że otrzymała zgłoszenia o 535 przypadkach obrażającego zachowania, 77 przypadkach gróźb, 83 napaściach, 79 aktach wandalizmu, 69 przypadkach dyskryminacji, 39 incydentach dotyczących mowy nienawiści i 19 publikacjach o wydźwięku antymuzułmańskim.

Ponad połowa wszystkich zgłoszeń – 576 – dotyczyła zdarzeń, do których doszło w Londynie, a drugim pod tym względem regionem jest północno-zachodnia Anglia, gdzie było ich 71. Organizacja zwróciła też uwagę, że w ponad 65 proc. przypadków obiektem nienawiści były kobiety.

Pomimo wyraźnego wzrostu liczby zdarzeń o charakterze antymuzułmańskim, jest ich mniej, niż zdarzeń o charakterze antysemickim. W ubiegłym tygodniu żydowska organizacja charytatywna Community Security Trust (CST) poinformowała, że w ciągu całego 2023 roku otrzymała zgłoszenia o 4103 takich zdarzeniach, z czego 2699 w okresie od 7 października do 31 grudnia.

Muzułmanów jest w Wielkiej Brytanii znacznie więcej, niż Żydów – według spisu powszechnego z 2021 roku ci pierwsi stanowili 6,5 proc. populacji Anglii i Walii, a drudzy – 0,5 proc.

(PAP)

Najnowsze