Strona głównaWiadomościPolskaZmienia się nastawienie Polaków do Ukraińców

Zmienia się nastawienie Polaków do Ukraińców

-

- Reklama -

Coraz więcej Polaków chce, by Ukraińcy u nas pracowali, ale jest przeciw finansowaniu dla nich socjalnych benefitów – wynika z badania Uniwersytetu Warszawskiego, które opisuje „Rzeczpospolita”.

Wnioski z badania są takie, że zdecydowana większość Polaków chce pomagać Ukrainie i jest otwarta na uchodźców w kraju. Jednocześnie coraz mniejsza jest akceptacja dla „kompleksowej pomocy socjalnej dla Ukraińców” oraz finansowania ich zakwaterowania i wyżywienia.

- Reklama -

„Pokazuje to przeprowadzone w styczniu wśród Polaków badanie społecznej percepcji Ukraińców w naszym kraju. Wyniki przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Roberta Staniszewskiego” – podaje gazeta.

Jak się okazuje, w stosunku do kwietnia 2022 roku grupa zwolenników pomocowej specustawy zmniejszyła się o 12 pkt proc.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

53 proc. badanych jest przeciwnych finansowaniu świadczenia na ukraińskie dzieci, za – 21 proc. pytanych. Zrównania dostępu do pomocy socjalnej dla obywateli Ukrainy nie chce już 47 proc. respondentów.

Gazeta podała, że najwyżej wzrosła jednak liczba przeciwników finansowania przez państwo noclegów i wyżywienia dla uchodźców z Ukrainy. Przysługuje to każdemu obywatelowi Ukrainy przez pierwsze 120 dni pobytu.

„Dwa lata temu 'za’ było 50 proc. badanych, a przeciwnych zaledwie 20 proc., dziś te proporcje są odwrócone: 44 proc. nie zgadza się na taką pomoc, a 21 proc. nadal by ją chciało utrzymać” – napisano.

Tymczasem niezależnie od tego, czy rządzi PiS czy PO z koalicjantami, Ukraińcy w Polsce mogą liczyć na takie same benefity. W minionym tygodniu przegłosowano nowelizację ustawy, która zapewnia sąsiadom ze wschodu kontynuację programów socjalnych i innych korzystnych rozwiązań dla cudzoziemców.

Socjal dla Ukraińców definitywnie przegłosowany! Bosak: Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów

 

spot_img

Najnowsze