Strona głównaWiadomościPolskaSocjal dla Ukraińców definitywnie przegłosowany! Bosak: Żadne inne państwo w UE nie...

Socjal dla Ukraińców definitywnie przegłosowany! Bosak: Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów

-

- Reklama -

Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów – komentuje wicemarszałek Sejmu, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce.

We wtorek po południu znienacka wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Już następnego dnia odbyło się jego procedowanie w ekspresowym tempie. Ostatecznie w piątek został przegłosowany.

Za kontynuowaniem m.in. programów socjalnych dla Ukraińców były wszystkie partie i koła w Sejmie poza Konfederacją. „Za” zagłosowało 414 posłów, „przeciwko” 15, a jeden wstrzymał się od głosu.

„Projekt podtrzymuje transfer miliardów złotych z pieniędzy polskiego podatnika do innego narodu. Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów” – komentuje na gorąco po głosowaniu w Sejmie Bosak. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości oraz 12 zgłoszonych przez ten klub poprawek, które przede wszystkim ograniczały świadczenia socjalne.

Przegłosowana ustawa zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.

Kontynuowane będą wszystkie programy socjalne dla Ukraińców. Polscy podatnicy będą finansować zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińcom przez pierwsze 120 dni pobytu. Z legalnym pobytem Ukraińców na terytorium Polski wiąże się szereg uprawnień, m.in. swobodny dostęp do polskiego rynku pracy, prawo do skorzystania ze świadczeń rodzinnych (np. 800+), świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz świadczenia „Dobry Start”, a także opieki medycznej. Legalność pobytu umożliwia Ukraińcom też m.in. podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej na zasadach takich samych, jakie dotyczą obywateli polskich.

Nowelizacja ustawy zapewnia także Ukraińcom przedłużenie na kolejny rok korzystnych rozwiązań w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznym oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto nowela przedłuża okres obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Będą udzielane zgody na wykonywanie zawodu i przyznawane warunkowe prawo wykonywania zawodu wspomnianym grupom pracowników, którzy uzyskali kwalifikacje poza terytorium UE.

Najnowsze