Strona głównaWiadomościPolskaWielkie manewry NATO w Polsce. Kolumny pojazdów na drogach. Wojsko Polskie apeluje:...

Wielkie manewry NATO w Polsce. Kolumny pojazdów na drogach. Wojsko Polskie apeluje: nie publikuj informacji w sieci

-

- Reklama -

Na drogach niemal całego kraju od 12 lutego br. będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami NATO – STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 – zapowiedział Sztab Generalny Wojska Polskiego. Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się do końca maja m.in. na autostradach i drogach ekspresowych.

W pierwszej połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Podkreślono, że „są to ćwiczenia o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciw jakiemukolwiek państwu”.

- Reklama -

„Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24” – poinformował w komunikacie Sztab Generalny WP.

Przekazano, że w ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Wyjaśniono, że przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy, m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Zapewniono, że „ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch”.

„Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi” – przekazano w komunikacie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował do kierowców „o zachowanie szczególnej ostrożności” przypominając, że „nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie”.

Zaapelował również „o ochronę danych, niepublikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych”.

„Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – przekazał sztab.

Zaznaczył, że „kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca”.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze