Strona głównaWiadomościŚwiatRada prezydencka odwołała premiera. Na czele rządu dotychczasowy szef MSZ

Rada prezydencka odwołała premiera. Na czele rządu dotychczasowy szef MSZ

-

- Reklama -

Uznawana przez społeczność międzynarodową rada prezydencka Jemenu odwołała w poniedziałek premiera Maeena Abdulmalika Saeeda, który sprawował tę funkcję od 2018 roku. Nowym szefem rządu został dotychczasowy minister spraw zagranicznych Ahmad Awad ibn Mubarak, znany jako polityk związany z Arabią Saudyjską.

Rada nie podała przyczyny swojej decyzji – poinformował we wtorek portal Times of Israel.

- Reklama -

Rząd centralny uznawany przez społeczność międzynarodową walczy o wpływy z Huti, którzy od dekady prowadzą przeciwko niemu rebelię. Bojownicy twierdzą, że rząd marginalizuje wyznawców zajdyzmu (odłam szyickiego islamu) i nadmiernie sprzyja interesom USA.

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti od listopada 2023 roku wielokrotnie atakowali statki na wodach okalających Jemen, głównie na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas i jej walkę z Izraelem w Strefie Gazy. Często jednak okazywało się, że ostrzeliwali jednostki nie związane z Izraelem. W odpowiedzi na ataki zagrażające transportowi morskiemu, wojska amerykańskie i brytyjskie prowadzą od 12 stycznia naloty na cele Huti w Jemenie.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Przed dziewięcioma laty Huti zaatakowali stolicę Jemenu, Sanę, obalając rząd, który cieszył się poparciem m.in. Arabii Saudyjskiej. W 2015 roku, gdy władze w Rijadzie interweniowały zbrojnie w Jemenie, wewnętrzny konflikt przerodził się w regularną wojnę. W 2022 roku podpisano zawieszenie broni, ale rozejm obowiązywał zaledwie przez sześć miesięcy. Obecnie w kraju nie toczy się już konflikt na pełną skalę, lecz sytuacja jest wciąż daleka od stabilnej.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze