Uczniowie LGBT są najbardziej narażeni na dyskryminację – twierdziła w rozmowie z PAP minister ds. równości Katarzyna Kotula. W poniedziałek rusza kolejna edycja tęczowego rankingu szkół „przyjaznych społeczności LGBT”.
W poniedziałek w KPRM o godz. 10 odbędzie się konferencja z fundacją Grow Space na temat 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, którą swoim patronatem objęła „ministra ds. równości”.
– Ten ranking opowiada o tym, które szkoły – w postrzeganiu uczniów – są otwarte, które stawiają na akceptację, tolerancję i bezpieczeństwo – twierdziła Katarzyna Kotula.
– Będziemy mówić o tym, co to znaczy bezpieczeństwo i co znaczy bezpieczna szkoła, co to jest zaufanie ucznia do szkoły i jaką przestrzeń musi ta szkoła zapewniać uczniom, żeby była uznana za bezpieczną – dodała.
Kotula przekazała, że na konferencji w KPRM jej uczestnicy powiedzą o tym, jak dane do rankingu będą zbierane i kiedy, a także na czym to zestawienie będzie się skupiało. – Opowiemy o tym, co się zmieni w polskiej szkole, co wejdzie w życie, kiedy akurat dane do rankingu będą zbierane – przekazała.
– Gdy patrzymy na to, kto ma najtrudniejsze doświadczenia ze szkoły, w relacji z rówieśnikami, w relacji z nauczycielami, dyrekcją i atmosfery szkolnej, to jest to społeczność LGBT, która jest narażona na dyskryminacyjne działania ze strony czasem organów szkoły, czasem kolegów i koleżanek, a czasem ze względu na jakieś afiliacje polityczne szkół – grzmiała „ministra”.
– Chcemy tworzyć szkołę przyjazną i otwartą dla wszystkich – tak ją sobie wyobrażam. I dla społeczności LGBT, dla dzieciaków z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczna szkoła oznacza, że jest ona elementem prewencji suicydalnej – podkreśliła.