Strona głównaWiadomościŚwiatZamachowcy zaatakowali kościół. Jest ofiara śmiertelna. Trwają poszukiwania sprawców

Zamachowcy zaatakowali kościół. Jest ofiara śmiertelna. Trwają poszukiwania sprawców

-

- Reklama -

Dwóch zamaskowanych napastników zaatakowało w niedzielę włoski kościół w Stambule, zabijając jedną osobę uczestniczącą we mszy – poinformował na platformie X minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya.

Do ataku doszło o godzinie 11.40 czasu lokalnego w dzielnicy Sariyer w Stambule. Napastnicy zbiegli; ich poszukiwania trwają – poinformował turecki minister. „Zdecydowanie potępiamy ten haniebny atak” – dodał.

Ofiara śmiertelna ataku została zidentyfikowana przez tureckiego ministra inicjałami C.T. „Wiele innych osób zostało rannych podczas ataku” – poinformował dziennik lokalny „Sariyer Gazetesi”. Portal Duvar poinformował, że napastnicy nosili maski narciarskie.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia policji obszar wokół katolickiego kościoła został zablokowany.

Nigdy nie pozwolimy tym, którzy próbują zniszczyć naszą jedność i pokój, osiągnąć swój cel atakując miejsca kultu religijnego w naszym mieście – napisał na platformie X burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu, potępiając niedzielny atak. Motyw ataku pozostaje niejasny.

W grudniu 2023 roku tureckie służby bezpieczeństwa zatrzymały 32 podejrzanych o członkostwo w tzw. Państwie Islamskim. Osoby te podejrzewano o planowanie ataków na synagogi, kościoły i ambasadę Iraku w Turcji. Zatrzymań dokonano w dziewięciu różnych miastach, w tym w Stambule i Ankarze.

W ostatnich miesiącach Turcja zintensyfikowała działania przeciwko członkom różnych organizacji określanych w kraju jako terrorystyczne.

Źródło:PAP

Najnowsze