Strona głównaWiadomościŚwiatChrześcijanka aresztowana za bluźnierstwo wychodzi po półtora roku z aresztu za kaucją

Chrześcijanka aresztowana za bluźnierstwo wychodzi po półtora roku z aresztu za kaucją

-

- Reklama -

Obecnie większość populacji Nigerii to muzułmanie. Rhoda Jatau, chrześcijanka była przetrzymywana w więzieniu przez 18 miesięcy za rzekome bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Została w piątek zwolniona za kaucją, o czym poinformował w niedzielę AFP jej prawnik Kola Alapini.

Jatau to matka pięciorga dzieci, zatrudniona w sektorze medycznym. Została aresztowana w maju 2022 r. w mieście Warji w północno-wschodniej Nigerii po opublikowaniu tweetu w Internecie. Został on uznany przez muzułmańskich mieszkańców za bluźnierczy.

- Reklama -

Doszło do rozruchów, podpalano domy chrześcijan i budynki administracyjne. Rhoda Jatau została aresztowana i umieszczona w areszcie policyjnym.

„Zbrodnia” chrześcijanki polegała na internetowym potępieniu zamordowania Deborah Samuel, chrześcijańskiej studentki z północno-zachodniego miasta Sokoto, dokonane kilka dni wcześniej przez jej muzułmańskich kolegów. Ci też oskarżali ją o rozpowszechnianie „bluźnierczego przesłania” przeciwko prorokowi islamu. Zabójstwo Deborah Samuel wywołało poruszenie wśród chrześcijan w Nigerii i za granicą.

Solidarność z zamordowaną studentką, wystarczyła do aresztowania pani Jatau. Teraz jej adowkat podał, że „Rhoda Jatau została zwolniona za kaucją przez Sąd Najwyższy w Bauchi”. Mecenas Kola Alapini dodał, że „to pozytywna zmiana i krok w kierunku jej pełnej wolności”.

Kola Alapini stoi na czele Fundacji Wolności Religijnej, organizacji non-profit z Abudży, stolicy Nigerii. Rhoda Jatau została zwolniona w piątek podczas niezapowiadanego publicznie posiedzenia sądu, aby uniknąć tłumów i ewentualności kolejnych zamieszek.

Sprawa chrześcijanki była poruszona w lipcu na forum Rady Praw Człowieka ONZ i w październiku w Parlamencie Europejskim. W Nigerii „bluźnierstwo” zagrożone jest karą śmierci zgodnie z prawem szariatu, który ma zastosowanie w 12 państwach z większością muzułmańską, obok prawa zwyczajowego.

Nigeria ma ponad 220 milionów mieszkańców. Według danych z 2015 roku, chrześcijanie stanowili tu 48,8% (katolicy – 10,6%), a muzułmanie liczyli 43,4%. Proporcje te jednak znacznie się różnią w poszczególnych regionach.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze