Strona głównaWiadomościW Ameryce Południowej lewak Maduro szykuje międzynarodową awanturę

W Ameryce Południowej lewak Maduro szykuje międzynarodową awanturę

-

- Reklama -

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze nakazał w piątek Caracas „powstrzymanie się od podejmowania jakichkolwiek działań, które mogłyby zmienić sytuację panującą na spornym terytorium”. Chodzi o sporne z Gujaną Essequibo.

Tymczasem, Wenezuela potwierdziła w piątek 1 grudnia, zamiar zorganizowania w niedzielę 3 grudnia referendum w sprawie aneksji tego terytorium. Essequibo to region bogaty w ropę, pozostający pod administracją Gujany. Referendum złamie nakaz MTS wstrzymania się od jakichkolwiek zmian w status quo tych terenów.

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez zwołała konferencję prasową, na której odczytała komunikat lewicowego rządu. Napisano w nim, że „prawo międzynarodowe nie pozwala Trybunałowi ingerować w wewnętrzne sprawy Wenezueli, ani żądać zakazania suwerennego aktu referendum”.

Zapowiedziała, że Wenezuela „będzie kontynuować wszelkie przygotowania w celu przeprowadzenia referendum konsultacyjnego”. Ba konferencji towarzyszyli jej ministrowie obrony Vladimir Padrino Lopez i minister spraw zagranicznych Yvan Gil.

Sporne terytorium liczy 160 000 km2. Essequibo stanowi ponad dwie trzecie terytorium Gujany i zamieszkane jest przez około jedną piątą jej populacji, czyli około 125 000 ludzi. Referendum zaplanowane na 3 grudnia ma dotyczyć odrzucenia decyzji sądu z 1899 r. ustalającej granicę kraju z Gujaną, czyli byłą kolonią Wielkiej Brytanii i Holandii.

Podczas przesłuchań przed MTS na początku tego miesiąca, Gujana argumentowała, że ​”konsultacje” stanowią dla kraju „zagrożenie egzystencjalne”. Zwróciła się do trybunału o zmuszenie Wenezueli do „pilnego” wstrzymania referendum „w jego obecnej formie” i powstrzymania się od wszelkich działań mających na celu przejęcie kontroli nad terytorium.

Caracas powołuje się jednak na porozumienie podpisane w Genewie w 1966 r. ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii, jeszcze przed uzyskaniem przez Gujanę niepodległości. Porozumienie to ma unieważniać decyzję sądu z 1899 r., które ustało granice. Roszczenia Wenezueli uaktywniły się po tym, jak w 2015 roku koncern ExxonMobil odkrył w Essequibo złoża ropy naftowej.

Źródło: AFP/ Le Figaro

spot_img

Najnowsze