Banksy zdemaskowany?

-

- Reklama -

Czy w końcu odkryto, kto kryje się za pseudonimem „Banksy”? Artysta uliczny od lat ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Teraz jednak odkryto stary zapomniany wywiad, który rzuca na tajemnicę sporo światła.

Banksy to najprawdopodobniej najważniejszy i najbardziej rozpoznawany (choć to może złe słowo w jego przypadku) artysta w historii streetartu.

Tajemniczy twórca, który m.in. podmieniał obrazy w pilnie strzeżonych nowojorskich muzeach na kopie swojego autorstwa, malował graffiti na obszarach objętych działaniami wojennymi, fałszował brytyjskie banknoty lub wymieniał w brytyjskich sklepach muzycznych płyty piosenkarek POP na wersje z przerobioną przez siebie okładką i ambitniejszą muzyką, to prawdziwy symbol tego, czym powinna być sztuka uliczna.

Banksy od lat pozostaje nieuchwytny. Prowadzono nawet śledztwa, które miały odkryć jego prawdziwą tożsamość, ale spełzły one na niczym.

W 2008 roku „The Daily Mail” miało dotrzeć do osób z przeszłości Banksy’ego i odkryć, że w rzeczywistości jest to urodzony w 1974 roku w miejscowości Yate Robin Gunningham, który używał nazwiska Banks. Nie dało się jednak potwierdzić tej informacji.

Istnieją także teorie, że za pseudonimem kryje się członek zespołu muzycznego Massive Attack – Robert Del Naja, który w przeszłości był grafficiarzem i miał dziwną przypadłość polegającą na pojawianiu się w pobliżu miejsc, w których odkryto prace Banksy’ego. Również i tej informacji nie udało się jak dotąd potwierdzić.

Teraz jednak BBC ogłosiło, że ma prawdziwą bombę – wywiad sprzed lat, w którym Banksy sam zdradza swoje personalia.

W 2003 roku pojawiła się seria podcastów „The Banksy Story”. Dziennikarz Nigel Wrench rozmawiał w nich z początkującym wówczas artystą ulicznym. Wiadomo jednak było, że opublikowane zostały mocno pocięte i okrojone wersje rozmów.

Stacja BBC miała dotrzeć do wersji nienaruszonych. W jednej z takich rozmów Wrench ma pytać się Banksy’ego, czy ma się do nie zwracać per „Robert Banks”. Młody wówczas artysta odpowiada, że nie trzeba i wystarczy „Robbie”.

Jeśli Banksy wówczas nie kłamał, to właśnie dowiedzieliśmy się, że jego prawdziwe personalia to Robert Banks lub Robin Banks (Robbie może być zdrobnieniem od Robin). To mogłoby potwierdzać teorię, że Banksy to w rzeczywistości Robin Gunningham-Banks.

Najnowsze