Strona głównaWiadomościPolitykaTusk straszy: Będą rozliczenia, komisje śledcze i Trybunał Stanu

Tusk straszy: Będą rozliczenia, komisje śledcze i Trybunał Stanu

-

- Reklama -

Zapowiadałem w czasie kampanii, że chcemy naprawiać Polskę po rządach PiS – i pierwszym krokiem musi być rozliczenie – zapowiedział w Sejmie Donald Tusk.

Drugim krokiem, jak mówił, ma być zadośćuczynienie krzywdom. „Dlatego chcemy ten czas, zanim powstanie rząd, wykorzystać do przygotowania rozliczenia tych złych rzeczy, które ciągle się dzieją” – podkreślił.

Tusk wyraził nadzieję, że złożenie wniosków o powołanie komisji śledczych być może otrzeźwi przynajmniej niektórych polityków PiS i będzie dla nich wielkim znakiem ostrzegawczym: nie róbcie tego, bo przyjdzie już za chwilę osądzenie tego co robicie i kara za to.

„Niewykluczone, że już w przyszły wtorek zostanie powołana komisja śledcza do tzw. wyborów kopertowych. Mamy też większość, żeby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Będziemy analizować tę sprawę – zapowiedział Tusk.

Złożymy projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej. ds. Pegasusa; mam nadzieję, że ta komisja śledcza będzie wielkim ostrzeżeniem dla wszystkich bez wyjątku, którym kiedykolwiek w głowie zaświta pomysł, żeby wykorzystywać państwo przeciwko obywatelom i opozycji – powiedział we wtorek szef PO Donald Tusk.

Donald Tusk zapowiedział także, że do końca roku powstaną komisje ds. afery wizowej i ds. Pegasusa.

„To jest komisja do wyjaśnienia spraw – nazwijmy umownie – Pegasusa” – powiedział w Sejmie lider Platformy Obywatelskiej. Jak zaznaczył, „chodzi nie tylko o to jedno narzędzie inwigilacji, kontroli obywateli, w tym opozycji. Chodzi o cały zestaw działań, co do których już od wielu miesięcy wszyscy wiemy, że były i niemoralne, i nielegalne”.

„Nie chcę tutaj wyprzedzać komisji śledczej, ale te straty moralne, polityczne, też reputacyjne dla Polski były ewidentne” – podkreślił Tusk.

(PAP)

Najnowsze