Strona głównaWiadomościPolskaCovidowe szczepienia wracają. Minister zdrowia zapowiada: "Już niedługo"

Covidowe szczepienia wracają. Minister zdrowia zapowiada: „Już niedługo”

-

- Reklama -

Już niebawem do Polski przyjedzie nowa covidowa szczepionka. Poprzednie w milionach dawek zalegają w magazynach.

Minister zdrowia Katarzyna Sójka na antenie Radia ZET zapowiedziała, że „od 6 grudnia będziemy mogli się szczepić na najnowszy wariant wirusa”.

Zamówiliśmy odpowiednią ilość jednej szczepionki. Przedłużyła się akceptacja europejskiego urzędu dopuszczającego do rejestracji. W tej chwili rejestracja została już sfinalizowana i do końca miesiąca będziemy mieć te szczepionki już u siebie w Polsce. Od 6 grudnia będziemy mogli na ten najnowszy wariant wirusa się szczepić – powiedziała minister zdrowia, wskazując na wariant Kraken.

Pierwotnie Ministerstwo Zdrowia podawało termin listopadowy. – Musieliśmy poczekać na rejestrację europejskiego urzędu, to nie było zależne od nas. Mieliśmy zamówienie złożone, mieliśmy terminy zaplanowane, natomiast pojawił się inny termin niezależny od Polski. Już niedługo te szczepionki pojawią się w Polsce i każdy, kto będzie chciał skorzystać ze szczepienia na najnowsza wersję COVID – 19, będzie mógł to zrobić od 6 grudnia – dodała Sójka.

Zalegające szczepionki

Przypomnijmy, że według ostatniego raportu NIK, co najmniej zastanawiające było zakontraktowanie przez Polskę covidowych preparatów na kwotę 8,4 miliarda złotych. Co więcej, tylko do końca 2022 roku łączna wartość zutylizowanych szczepionek wyniosła prawie miliard złotych.

W fazie covidowego szaleństwa, nakręcanego dodatkowo przez polityków i media głównego nurtu, warszawski rząd zakontraktował w sumie 109 mln dawek szczepionek. Do tej liczby nie są wliczane tzw. szczepionki „aktualizowane”, według koncernów skuteczne na zmutowane warianty koronawirusa.

Nawet przy założeniu, iż absolutnie wszystkim osobom dorosłym w Polsce (ok. 31 mln osób) podano by trzecią dawkę szczepionki to zapotrzebowanie byłoby na poziomie 93 mln dawek. Na cały program szczepień wydano ok. 17 mld zł, z czego 13,9 mld zł na same szczepionki. W ocenie NIK zakontraktowanie szczepionek o wartości 8,4 mld zł było bezzasadne. Do końca 2022 roku zutylizowano ponad 13 mln 100 tys. dawek, a to jeszcze nie koniec. Kolejne niewykorzystane miliony dawek wciąż zalegają w magazynach.

Pozwy za skutki uboczne po szczepieniach przeciwko COVID-19. „Część pacjentów umierała lub doznawała trwałego rozstroju zdrowia”

 

Źródło:Radio ZET

Najnowsze