Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent pozbawił Andrzeja Malinowskiego orderów

Prezydent pozbawił Andrzeja Malinowskiego orderów

-

- Reklama -

Andrzej Duda podjął decyzję o pozbawieniu orderów Andrzeja Malinowskiego, byłego prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

19 października 2023 r. prezydent Andrzej Duda postanowił, na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, pozbawić Andrzeja Malinowskiego Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Malinowski był prezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w latach od 2001 do 2021 r. W 2019 roku „DoRzeczy” zarzuciło Malinowskiemu, że był w latach 1983–1990 niejawnym współpracownikiem Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego (AWO) o pseudonimie „Roman”.

Malinowski zaprzeczał zarzutom. W 2020 roku prokuratura otworzyła dochodzenie ws. ewentualnego sfałszowania teczki TW „Roman”.

W styczniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację Malinowskiego, utrzymują tym samym w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał „Romana” na karę grzywny w wysokości 5000 zł oraz zasądził kwotę 1275 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych za składanie fałszywych zeznań.

W związku z tymi faktami prezydent postanowił o odebraniu Malinowskiemu Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:DoRzeczy.pl

Najnowsze