Strona głównaWiadomościPolskaPoznań, miasto fiskalnych doznań. Mieszkanie z balkonem? Będziesz musiał zapłacić podatek

Poznań, miasto fiskalnych doznań. Mieszkanie z balkonem? Będziesz musiał zapłacić podatek

-

- Reklama -

Mieszkańcy Poznania będą musieli zapłacić „podatek” z tytułu posiadania balkonu. Nowe opłaty będą dotyczyły obiektów, które powstaną po wejściu w życie uchwały radę miasta.

Jak tłumaczyła PAP rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu Agata Kaniewska, nowa opłata m.in. za balkony, „nie jest to podatek, a dokładnie +należność publiczna o charakterze niepodatkowym uregulowana na podstawie innych ustaw+”.

Jak wskazała, „uchwała przyjęta w ostatnich dniach przez Radę Miasta Poznania dotyczyła wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta Poznania”.

Kaniewska tłumaczyła, że konieczność jej przygotowania wynikała m.in. ze zmian definicji elementów składowych pasa drogowego (m.in. drogi, urządzenia obcego) wprowadzonych w nowelizacji Ustawy o drogach publicznych oraz potrzeby uporządkowania treści obowiązującej wcześniej uchwały Rady Miasta.

„W uchwale wyodrębniono i precyzyjnie opisano stawki za zajęcie pasa drogowego pod wszelkiego rodzaju urządzenia obce umieszczone w skrajni drogowej, pod nią lub nad nią, w trójwymiarowo określonej przestrzeni pasa drogowego (a więc posiadającej trzy wymiary – długość, szerokość i wysokość). Dotyczy to m. in. balkonów, schodów, pochylni wchodzących lub wystających nad pas drogowy” – wskazała.

Kaniewska zaznaczyła, że zgodnie z uchwałą i zawartym w niej cennikiem – między innymi za balkony czy loggie, znajdujące się nad skrajnią drogową na wysokości od 2,5 do 100 metrów nad poziomem gruntu, pobierana ma być opłata w wysokości 1 grosz/metr kwadratowy/dzień. „Czyli będzie to symboliczna opłata, np. 18,25 zł rocznie za balkon o powierzchni pięciu metrów kwadratowych” – podkreśliła.

„Dla urządzeń i obiektów umieszczonych poniżej skrajni do głębokości 10 m lub w skrajni do wysokości 2,50 m, od poziomu podłoża (w tym m.in., schodów, pochylni, wind, progów) obowiązywać będzie stawka 10 groszy/m kw/dzień” – dodała.

Kaniewska poinformowała, że nowe stawki opłat będą dotyczyły obiektów, które powstaną po wejściu w życie tej uchwały i będą naliczane od dnia faktycznego umieszczenia obiektu w pasie drogowym, na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez ZDM na wniosek strony.

Źródło:PAP

Najnowsze