Strona głównaWiadomościŚwiatNetanjahu potwierdza inwazję lądową na Strefę Gazy. "To dopiero początek"

Netanjahu potwierdza inwazję lądową na Strefę Gazy. „To dopiero początek”

-

- Reklama -

Izrael przygotowuje inwazję lądową na Strefę Gazy – potwierdził w środę w przemówieniu telewizyjnym izraelski premier Benjamin Netanjahu. Nie podał jednak jakichkolwiek szczegółów na temat terminu lub innych informacji o planowanej operacji.

Netanjahu powiedział, że decyzję o tym, kiedy izraelskie siły wkroczą do palestyńskiej eksklawy, kontrolowanej przez ruch islamistyczny Hamas, podejmie specjalny gabinet wojenny rządu.

„Zabiliśmy już tysiące terrorystów, a to dopiero początek” – ostrzegł Netanjahu.

„Jednocześnie przygotowujemy się do inwazji lądowej. Nie będę mówił kiedy, jak i ile. Nie będę też wnikał w szczegóły różnych obliczeń, które przeprowadzamy, czego opinia publiczna w większości nie jest świadoma i tak właśnie powinno być” – zaznaczył.

Izraelski premier przyznał też, że on również jest odpowiedzialny za „niepowodzenia” w zakresie bezpieczeństwa, które umożliwiło Hamasowi atak na Izrael 7 października.

„Do końca będziemy szczegółowo badać, co się stało, niepowodzenia zostaną zbadane i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, łącznie ze mną. Ale to wszystko wydarzy się po wojnie” – powiedział Netanjahu.

Wcześniej w środę „Wall Street Journal” napisał, że Izrael zgodził się odłożyć lądową operację w Strefie Gazy na prośbę USA, by dać czas siłom USA na sprowadzenie do regionu systemów obrony powietrznej.

O tym, że administracja USA starała się opóźnić izraelską operację lądową, donosiły wcześniej inne media, w tym „New York Times”. Według portalu Axios powodów takiego podejścia USA jest kilka. Poza kwestiami humanitarnymi i amerykańskimi przygotowaniami na wypadek rozszerzenia i zaostrzenia konfliktu chodzi również o umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez około 500 obywateli USA.

Źródło:PAP

Najnowsze