Strona głównaWiadomościŚwiatMeta i Zuckerberg pozwani przez 33 stany. Robią dzieciom straszne rzeczy

Meta i Zuckerberg pozwani przez 33 stany. Robią dzieciom straszne rzeczy

-

- Reklama -

Kilkadziesiąt stanów USA oskarżyło amerykański międzynarodowy konglomerat technologiczny Meta o celowe uzależnianie dzieci od mediów społecznościowych. Wiążą to w pozwie m.in. z depresją, stanami lękowymi, bezsennością, zakłóceniami w edukacji i życiu codziennym.

Meta z siedzibą w Kalifornii jest właścicielem i operatorem Facebooka, Instagrama, Threads i WhatsApp itp. Jej platformom mediów społecznościowych zarzuca się, że uzależniają dzieci przyczyniając się do kryzysu zdrowia psychicznego.

„Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby kusić, angażować, a ostatecznie usidlić młodzież i nastolatki” – stwierdza pozew złożony w sądzie federalnym w Kalifornii.

„Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych. Ukrywa sposoby, w jakie platformy wykorzystują i manipulują najbardziej bezbronnymi konsumentami: nastolatkami i dziećmi” – przetacza fragmenty pozwu „Sky News”.

Meta zbiera dane dzieci

Jak przypomina, pozew jest wynikiem ogólnokrajowego śledztwa rozpoczętego w 2021 roku przez prokuratora generalnego Kalifornii Roberta Bontę. Zarzuty obejmują m.in. zbieranie, wbrew przepisom federalnym, w internecie danych dzieci poniżej 13. roku życia bez poinformowania i uzyskania zgody rodziców. Firmie grożą kary cywilne w wysokości od 1000 do 50 000 dolarów za każde naruszenie różnych reguł.

Pozew złożyły 33 stany – w tym Kalifornia i Nowy Jork. Dziewięciu prokuratorów generalnych w innych stanach składa oddzielne skargi.

„Dzieci i nastolatki cierpią z powodu rekordowo złego stanu zdrowia psychicznego, a winne są firmy z branży mediów społecznościowych, takie jak Meta.(…) Meta czerpie korzyści z bólu dzieci, celowo projektując swoje platformy z funkcjami manipulacyjnymi, które uzależniają dzieci od platform, jednocześnie obniżając ich samoocenę” – argumentowała prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James.

Według Pew Research Center prawie wszystkie nastolatki w USA korzystają z platform mediów społecznościowych, a około 1/3 twierdzi, że korzysta z nich „prawie stale”.

Właściciel Meta, Mark Zuckerberg, bronił firmy w kwestii bezpieczeństwa użytkowników na platformach mediów społecznościowych.

„U podstaw tych oskarżeń leży pogląd, że przedkładamy zysk nad bezpieczeństwo i dobrostan. To nieprawda” – oświadczył cytowany przez „Sky News” Zuckerberg.

Źródło:PAP

Najnowsze