Strona głównaWiadomościŚwiatIzrael odrzucił ultimatum Hamasu. "Paliwo nie wjedzie do Strefy Gazy"

Izrael odrzucił ultimatum Hamasu. „Paliwo nie wjedzie do Strefy Gazy”

-

- Reklama -

Rzecznik Izraelskich Sił Obronnych (IDF) kontradmirał Daniel Hagari zapowiedział we wtorek wieczorem, że paliwo „nie wjedzie już do Strefy Gazy”; odniósł się do ultimatum Hamasu, który oznajmił, że uzależnia wypuszczenie 50 zakładników od dostaw paliwa do Strefy.

„Paliwo nie wjedzie do Strefy Gazy. Hamas potrzebuje go dla swojej infrastruktury operacyjnej” – podkreślił Hagari. Dodał, że paliwo, które Hamas ukradł Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), „powinno zostać przekazane szpitalom”.

Nieco wcześniej UNRWA poinformowała, że zawiesi w środę wieczorem działalność w Strefie Gazy z powodu braku paliwa.

Agencja zamieściła we wtorek wieczorem na platformie X (d. Twitter) wpis, w którym ostrzega: „paliwo skończy się nam JUTRO wieczorem – zmusi nas to do przerwania działalności i dostaw pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy jej potrzebują”.

Tego samego wieczora minister zdrowia Strefy Gazy Mai al-Kaila poinformowała podczas konferencji prasowej w Ramallah, że brak paliwa, który unieruchomił generatory prądu, sparaliżował pracę trzech szpitali. Podkreśliła, że konieczne jest pilne utworzenie bezpiecznego korytarza, przez który można będzie przetransportować rannych i najciężej chorych pacjentów do placówek medycznych w Egipcie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała tymczasem, że nie jest w stanie dostarczać paliwa oraz ratujących życie materiałów medycznych do szpitali w północnej części Strefy Gazy, ponieważ nie ma gwarancji bezpieczeństwa.

UNRWA jest jedyną agencją ONZ, która zajmuje się uchodźcami (oraz ich potomkami), pochodzącymi z jednego tylko regionu, których sytuacja jest efektem jednego tylko konfliktu. Pozostałymi uchodźcami, którzy od powstania ONZ uciekali ze wszystkich innych krajów ogarniętych wojnami, zajmuje się Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Źródło:PAP

Najnowsze