Strona głównaWiadomościPolitykaKto premierem? PiS po konsultacjach u prezydenta Dudy. Bochenek: "Prezydent był żywo...

Kto premierem? PiS po konsultacjach u prezydenta Dudy. Bochenek: „Prezydent był żywo zainteresowany procesem formułowania większości sejmowej”

-

- Reklama -

Na konsultacjach u prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiliśmy swoje stanowisko i priorytety na kolejną kadencję – powiedział we wtorek w Sejmie rzecznik PiS Rafał Bochenek. Potwierdził, że odbyła się także rozmowa „jeżeli chodzi o sposób formułowania większości parlamentarnej”.

Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Jako pierwsi z prezydentem spotkali się przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.

- Reklama -

Na konferencji prasowej w Sejmie, po spotkaniu z prezydentem, Bochenek powiedział, że „to było dobre, merytoryczne spotkanie o przyszłości polskiej polityki, o priorytetach na kolejną kadencję, o tym jak wygląda proces formułowania większości Sejmowej”. Dodał, że „prezydent jako konstytucyjny organ państwa jest żywo zainteresowany tym, jak kształtuje się nowa większość Sejmowa, jak przebiegają kuluarowe rozmowy”.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„To był też dobry czas na to, aby złożyć gratulacje Prawu i Sprawiedliwości za osiem lat skutecznych rządów i gratulacje z tytułu osiągnięcia najwyższego wyniku, de facto zwycięstwa trzecich z rzędu wyborów parlamentarnych” – powiedział rzecznik PiS.

Pytany przez dziennikarzy, komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu, odpowiedział, że zgodnie z zapowiedziami, podejrzewa, że po konsultacjach, które odbywają się dziś i jutro, będą podejmowane dalsze decyzje.

„Na podstawie tych rozmów prezydent podejmie decyzję, komu tę misję powierzyć” – podkreślił Bochenek. Zwrócił uwagę, że „zwyczajem konstytucyjnym jest to, że dotychczas misja formułowania rządu była powierzana zwycięskiej partii, którą jest Prawo i Sprawiedliwość”.

Bochenek tłumaczył, że „było to spotkanie konsultacyjne” i że „prezydent był żywo zainteresowany procesem formułowania większości sejmowej”. „Przedstawiliśmy swoje stanowisko w tej sprawie, jak to wygląda z naszej perspektywy, jakie rozmowy prowadzimy i w którym kierunku chcemy pójść, jeżeli chodzi o kolejną kadencję, priorytety na kolejną kadencję. Bardzo dobra, merytoryczna, spokojna rozmowa z panem prezydentem, który jest zatroskany o przyszłość naszej ojczyzny i kształt przyszłego parlamentu” – wyjaśnił.

Na pytanie, czy usłyszeli od prezydenta deklarację, że będą mogli tworzyć rząd, odpowiedział: „Taka deklaracja jasna ze strony pana prezydenta na tym spotkaniu nie padła”. „Pan prezydent zresztą wielokrotnie mówił, że będzie się opierał, jeżeli chodzi o tę decyzję na tych konsultacjach, które zamierza przeprowadzić dzisiaj i w dniu jutrzejszym. Będzie opierał się na tych informacjach, które uzyskał od poszczególnych partii, które zostały zaproszone na te konsultacje do Pałacu Prezydenckiego” – przypomniał rzecznik PiS.

Dopytywany, o co pytał prezydent powiedział: „Rozmawialiśmy o sprawach programowych, czyli priorytetach, kluczowych zadaniach na kolejną kadencję, wyzwaniach, które również stoją przed nami w kontekście chociażby tego, co dzieje się i za naszą wschodnią granicą, biorąc pod uwagę chociażby te działania wojenne na Ukrainie czy w Izraelu oraz w kontekście tych wyzwań, które pojawiają się w UE, czyli tych zapowiedzianych różnego rodzaju zmian traktatowych, które są już właściwie procedowane w Parlamencie Europejskim, instytucjach unijnych”.

Potwierdził, że odbyła się także rozmowa „jeżeli chodzi o sposób formułowania większości parlamentarnej”. „My wskazaliśmy te kierunki działań, które w tym momencie podejmujemy, ponieważ takie rozmowy z naszej strony, z naszej perspektywy się toczą. (…) Piłka w grze, nic absolutnie nie jest przesądzone, jeżeli chodzi o tę medialną zbitkę, które niektóre media wspierające PO i Donalda Tuska, próbują wytworzyć” – dodał Bochenek.

Rzecznik PiS zauważył, że „prezydent Duda wielokrotnie mówił publicznie, że nie widzi potrzeby, aby skracać bieżącą kadencję polskiego parlamentu, zresztą tak to się odbywało również w poprzednich kadencjach”.

Jak wskazał, „chodzi o zachowanie pewnej ciągłości władzy”. „Ta ciągłość jest zachowana, przecież rząd normalnie pracuje. Jest w tym momencie jeszcze większość parlamentarna, która de facto sprawuje swój mandat do połowy listopada. Prezydent powiedział, że będzie tu postępował ze wszech miar zgodnie z konstytucją” – zaznaczył. Jednocześnie Bochenek odpowiadając na pytania dziennikarzy dodał, że w sprawie marszałka seniora i tego, kto nim będzie, nie ma jeszcze decyzji.

W spotkaniu z KW PiS oprócz Andrzeja Dudy uczestniczyła także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Następnie, o godz. 14 do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni: szef PO Donald Tusk oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) oraz Marcin Kierwiński (PO).

W środę o godz. 11 prezydent spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni, o 13 KW Nowa Lewica i o 15 KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze