Strona głównaWiadomościŚwiatMinister obroy Chin, który zniknął dwa miesiące temu, został oficjalnie zdymisjonowany

Minister obroy Chin, który zniknął dwa miesiące temu, został oficjalnie zdymisjonowany

-

- Reklama -

Minister obrony ChRL generał Li Shangfu został odwołany ze stanowiska decyzją Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – podała we wtorek rządowa telewizja CCTV. Nie podano przyczyn dymisji ani nie ujawniono, kto będzie nowym ministrem. Li po raz ostatni był widziany publicznie 29 sierpnia.

Treść komunikatu Stałego Komitetu parlamentu Chin brzmi: „Zgodnie z decyzją 6. posiedzenia Stałego Komitetu OZPL w dniu 24 października 2023 r.: usunięto Li Shangfu ze stanowiska radcy stanu i ministra obrony narodowej”.

Li został powołany do Centralnej Komisji Wojskowej w październiku 2022 roku, a 12 marca br. został ministrem obrony. W 2018 roku Departament Stanu USA dodał Li do listy chińskich urzędników objętych sankcjami w związku z transakcjami zbrojeniowymi ChRL z Rosją.

Generał Li był ostatnio widziany publicznie 29 sierpnia, kiedy przemawiał na chińsko-afrykańskim forum pokoju i bezpieczeństwa. Na stronach resortu obrony ostatnia informacja związana z aktywnością ministra datowana jest również na 29 sierpnia.

Od objęcia urzędu do dymisji minęło siedem miesięcy, co czyni Li najkrócej urzędującym szefem resortu obrony ChRL.

Li jest też drugim w tym roku chińskim ministrem, który zniknął z życia publicznego bez publicznych wyjaśnień.

Pod koniec lipca dymisja ministra spraw zagranicznych Qin Ganga wywołała poruszenie, po tym jak szef resortu nie był widziany publicznie od 25 czerwca, a rzecznicy MSZ przez miesiąc odpowiadali na pytania o jego nieobecność, że wynika ona z „powodów zdrowotnych”. Do tej pory nie podano przyczyn dymisji ministra ani nie poinformowano, co się z nim dzieje. Decyzja o odwołaniu Qin Ganga ze stanowiska radcy stanu zapadła podczas wtorkowego posiedzenia Komitetu Stałego.

Z kolei na początku sierpnia w krótkim komunikacie państwowa agencja prasowa Xinhua poinformowała o odwołaniu generałów Li Yuchao i Liu Guangbina, dowódców elitarnej dywizji wojsk rakietowych, która jest również odpowiedzialna za głowice nuklearne. Miejsce pobytu Li i jego zastępcy Liu oraz byłego już ministra obrony nie jest znane.

Źródło:PAP

Najnowsze