Strona głównaWiadomościPolitykaKomu prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu?

Komu prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu? [SONDAŻ]

-

- Reklama -

W sondażu przeprowadzonym przez ośrodek badawczy UCE Research dla Onetu spytano Polaków, komu prezydent Andrzej Duda powinien powierzyć misję utworzenia nowego rządu.

Według medialnych doniesień w pierwszej kolejności prezydent Andrzej Duda powierzy misję uformowania rządu kandydatowi wystawionemu przez Prawo i Sprawiedliwość. PiS nie ma jednak odpowiedniej większości, więc po miesiącu Sejm przedstawi głowie państwa kolejnego kandydata.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu musi się odbyć do 14 listopada. Z przecieków prasowych wynika, że Duda chce je zwołać w okolicach 11 listopada, czyli prawie pod koniec wyznaczonego terminu. Wszystkie te działania prezydenta maksymalnie odsuwają w czasie zmianę rządu.

Tymczasem ośrodek badawczy UCE Research spytał polskich obywateli w badaniu sondażowym, komu według nich Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu.

49,5 proc. respondentów uważa, że nowy rząd powinna utworzyć opozycja i to jej przedstawicielowi prezydent powinien wyznaczyć to zadanie.

26,2 proc. badanych uważa, że misję utworzenia nowego rządu powinien dostać przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Aż 24,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Tego, by rząd uformował PiS chce 30,1 proc. mężczyzn i 22,8 proc. Zadanie to PiS-owi wyznaczyłoby także 30,6 proc. badanych w wieku 55-64 lat i 30,8 proc. badanych w wieku 65-74 lat.

Źródło:Onet

Najnowsze