Strona głównaWiadomościŚwiatWięcej broni dla Izraela od USA. Amerykańscy żołnierze "gotowi do rozmieszczenia"

Więcej broni dla Izraela od USA. Amerykańscy żołnierze „gotowi do rozmieszczenia”

-

- Reklama -

USA skierują na Bliski Wschód dodatkowe systemy obrony powietrznej THAAD i Patriot – poinformował w sobotę szef Pentagonu Lloyd Austin. Ma to być reakcja na ostatnie ataki na amerykańskich żołnierzy w tym regionie i wojnę Izraela z Hamasem.

„Po dogłębnych dyskusjach z prezydentem Bidenem na temat ostatnich działań eskalacyjnych Iranu i jego zastępczych sił w całym regionie Bliskiego Wschodu, poleciłem dzisiaj dokonanie serii dodatkowych posunięć aby wzmocnić nasze pozycje obronne w tym regionie” – głosi oświadczenie sekretarza obrony Lloyda Austina.

Posunięcia te obejmują – jak sprecyzował – wysłanie na Bliski Wschód systemu obrony powietrznej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) i dodatkowych batalionów systemów obrony powietrznej Patriot.

Ponadto, jak poinformował Austin, dodatkowi żołnierze zyskali status „gotowych do rozmieszczenia”, chociaż nie ujawnił ich liczby. Pentagon wcześniej nadał taki status ok. 2 tysiącom żołnierzy.

Reuters przypomina, że siły USA są w podwyższonej gotowości z powodu aktywności wspieranych przez Iran ugrupowań podczas wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

Systemy Patriot uważane są za najbardziej zaawansowane w amerykańskim arsenale obrony powietrznej. Ubiegają się o nie liczni sojusznicy USA. System THAAD wyposażony jest w silny radar zdolny penetrować duże obszary przestrzeni powietrznej przeciwnika.

Źródło:PAP

Najnowsze