Strona głównaWiadomościŚwiatŻydzi dali Palestyńczykom trzy godziny na ewakuację

Żydzi dali Palestyńczykom trzy godziny na ewakuację

-

- Reklama -

W Strefie Gazy od godz. 10 czasu lokalnego (godz. 9 w Polsce) działa korytarz ewakuacyjny, którym mieszkańcy północnych rejonów mają przemieścić się na południe; korytarz działa przez trzy godziny – ogłosiła w niedzielę armia izraelska w komunikacie dla mieszkańców Strefy.

Zapowiedź otwarcia korytarza opublikował na platformie X rzecznik armii Awichaj Adrae. Komunikat ten, w języku arabskim, głosi, iż armia „nie będzie prowadzić żadnych działań wzdłuż tej trasy” w godz. 10-13 (godz. 9-12 czasu polskiego).

Rzecznik ponownie zaapelował do cywilów palestyńskich, by przed planowaną ofensywą izraelską przeciwko Hamasowi przenieśli się na południe Strefy Gazy. „Bądźcie pewni, że liderzy Hamasu już zapewnili bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom” – oświadczył rzecznik.

Dzień wcześniej, w sobotę, armia zaapelowała o ewakuowanie się dwoma korytarzami, które działały w Strefie Gazy przez cztery godziny.

Wezwania do ewakuacji z północnej części Strefy Gazy trwają od piątku i wywołały panikę wśród mieszkańców, gdy podano zdementowaną później informację, że Palestyńczycy mają na ucieczkę tylko 24 godziny.

W niedzielę armia izraelska oświadczyła, że do tej pory setki tysięcy Palestyńczyków podporządkowało się nakazowi ewakuacji.

Północną część Gazy zamieszkuje ponad 1 mln ludzi. ONZ ostrzegała, że pospieszna ewakuacja tak dużej liczby osób może doprowadzić do katastrofy humanitarnej.

Armia izraelska podała w piątek, że setki tysięcy Palestyńczyków przenoszą się na południe strefy, ale wielu utknęło w korkach spowodowanych blokadami drogowymi, za którymi stoi Hamas. Utrudniając ewakuację Hamas chce uczynić z cywilów żywe tarcze – oznajmiła armia.

7 października, rządzący Strefą Gazy terrorystyczny Hamas zaatakował Izrael, zabijając ponad 1300 osób, głównie cywilów, i porywając co najmniej 120 zakładników. W prowadzonych od tego czasu odwetowych atakach izraelskich na Gazę zginęło już ponad 2300 Palestyńczyków.

Źródło:PAP

Najnowsze