Strona głównaWiadomościPolskaPolska operacja wojskowa w Izraelu. "Pozostajemy w gotowości"

Polska operacja wojskowa w Izraelu. „Pozostajemy w gotowości”

-

- Reklama -

W ramach operacji NEON wojsko ewakuowało z Izraela 1504 obywateli Polski oraz osób z innych krajów, nie mamy informacji, żeby ktokolwiek jeszcze potrzebował pomocy, ale na Krecie pozostają w gotowości trzy samoloty wojskowe – przekazało w sobotę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od ostatniej niedzieli polskie wojsko brało udział w akcji ewakuacyjnej polskich obywateli, którzy pozostali w zaatakowanym przez Hamas Izraelu. W ubiegłą sobotę rano bojówki Hamasu wystrzeliły w kierunku izraelskich miast tysiące rakiet, a terroryści przekroczyli w kilku miejscach linię oddzielającą Izrael od Strefy Gazy. W wyniku ataku i podjęcia przez Izraelskie Siły Obronne walki z Hamasem bardzo ograniczony został ruch lotniczy nad Izraelem.

- Reklama -

We wtorek powstał tzw. most powietrzny łączący Tel Awiw z Warszawą poprzez grecką bazę lotniczą w okolicy miasta Chania na Krecie. Polskie samoloty wojskowe – dwa mniejsze transportowce C-295 Casa i jeden większy C-130 Hercules – regularnie kursowały od tej pory między Tel Awiwem a Chanią, przywożąc do Grecji kolejnych oczekujących na transport do kraju polskich obywateli. W Chanii Polacy przesiadali się do cywilnych samolotów LOT, którymi wracali już do Warszawy.

W sobotnie południe Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zorganizowało konferencję prasową podsumowującą operację ewakuacyjną pod kryptonimem NEON.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz powiedziała, że dotychczas wojsko ewakuowało do Polski z Izraela 1504 osoby. „Załogi w powietrzu spędziły ponad 160 godzin, pokonując dystans 42 tysięcy kilometrów” – dodała.

„Operacja NEON na chwilę obecną jeszcze nie została zakończona, ponieważ samoloty wciąż pozostają w gotowości. Na terenie Krety pozostają samoloty Hercules oraz Casa. Gdyby zaszła potrzeba ewakuacji naszych obywateli na teren kraju, jesteśmy przygotowani do działania” – podkreśliła rzecznik.

„Pozostajemy w gotowości do chwili, kiedy nikt nie będzie potrzebował pomocy. W tej chwili nie ma takiej potrzeby, ale samoloty pozostają w gotowości” – powiedziała ppłk. Busz.

Przekazała, że samoloty wykonały pięć lotów bezpośrednich Warszawa – Tel Awiw – Warszawa, a później wprowadzono tzw. most powietrzny – samoloty wykonywały loty na Kretę, a stamtąd – wahadłowo – do Tel Awiwu. Takich lotów wykonano 27.

Rzecznik poinformowała również, że polscy żołnierze ewakuowali także m.in. sześciu obywateli Bułgarii.

Pułkownik Adam Jastrząb doprecyzował, że na lotnisku w Chanii w gotowości pozostają dwa samoloty Casa oraz jeden samolot Hercules. „Czekamy na informacje z MSZ, ewentualnie o obywatelach, którzy jeszcze chcieliby się ewakuować do Polski, na chwilę obecną nie mamy takiej informacji, żeby ktokolwiek jeszcze potrzebował pomocy” – zaznaczył płk Jastrząb.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych dodało w komunikacie, że od 8 do 14 października, dziennie na pokładach wojskowych statków powietrznych ewakuowano około 250 osób. W ramach współpracy ze stroną izraelską z Warszawy do Tel-Awiwu przemieszczono 86 obywateli Izraela.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze