Strona głównaWiadomościPolskaPolska operacja wojskowa w Izraelu. "Pozostajemy w gotowości"

Polska operacja wojskowa w Izraelu. „Pozostajemy w gotowości”

-

- Reklama -

W ramach operacji NEON wojsko ewakuowało z Izraela 1504 obywateli Polski oraz osób z innych krajów, nie mamy informacji, żeby ktokolwiek jeszcze potrzebował pomocy, ale na Krecie pozostają w gotowości trzy samoloty wojskowe – przekazało w sobotę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od ostatniej niedzieli polskie wojsko brało udział w akcji ewakuacyjnej polskich obywateli, którzy pozostali w zaatakowanym przez Hamas Izraelu. W ubiegłą sobotę rano bojówki Hamasu wystrzeliły w kierunku izraelskich miast tysiące rakiet, a terroryści przekroczyli w kilku miejscach linię oddzielającą Izrael od Strefy Gazy. W wyniku ataku i podjęcia przez Izraelskie Siły Obronne walki z Hamasem bardzo ograniczony został ruch lotniczy nad Izraelem.

We wtorek powstał tzw. most powietrzny łączący Tel Awiw z Warszawą poprzez grecką bazę lotniczą w okolicy miasta Chania na Krecie. Polskie samoloty wojskowe – dwa mniejsze transportowce C-295 Casa i jeden większy C-130 Hercules – regularnie kursowały od tej pory między Tel Awiwem a Chanią, przywożąc do Grecji kolejnych oczekujących na transport do kraju polskich obywateli. W Chanii Polacy przesiadali się do cywilnych samolotów LOT, którymi wracali już do Warszawy.

W sobotnie południe Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zorganizowało konferencję prasową podsumowującą operację ewakuacyjną pod kryptonimem NEON.

Zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz powiedziała, że dotychczas wojsko ewakuowało do Polski z Izraela 1504 osoby. „Załogi w powietrzu spędziły ponad 160 godzin, pokonując dystans 42 tysięcy kilometrów” – dodała.

„Operacja NEON na chwilę obecną jeszcze nie została zakończona, ponieważ samoloty wciąż pozostają w gotowości. Na terenie Krety pozostają samoloty Hercules oraz Casa. Gdyby zaszła potrzeba ewakuacji naszych obywateli na teren kraju, jesteśmy przygotowani do działania” – podkreśliła rzecznik.

„Pozostajemy w gotowości do chwili, kiedy nikt nie będzie potrzebował pomocy. W tej chwili nie ma takiej potrzeby, ale samoloty pozostają w gotowości” – powiedziała ppłk. Busz.

Przekazała, że samoloty wykonały pięć lotów bezpośrednich Warszawa – Tel Awiw – Warszawa, a później wprowadzono tzw. most powietrzny – samoloty wykonywały loty na Kretę, a stamtąd – wahadłowo – do Tel Awiwu. Takich lotów wykonano 27.

Rzecznik poinformowała również, że polscy żołnierze ewakuowali także m.in. sześciu obywateli Bułgarii.

Pułkownik Adam Jastrząb doprecyzował, że na lotnisku w Chanii w gotowości pozostają dwa samoloty Casa oraz jeden samolot Hercules. „Czekamy na informacje z MSZ, ewentualnie o obywatelach, którzy jeszcze chcieliby się ewakuować do Polski, na chwilę obecną nie mamy takiej informacji, żeby ktokolwiek jeszcze potrzebował pomocy” – zaznaczył płk Jastrząb.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych dodało w komunikacie, że od 8 do 14 października, dziennie na pokładach wojskowych statków powietrznych ewakuowano około 250 osób. W ramach współpracy ze stroną izraelską z Warszawy do Tel-Awiwu przemieszczono 86 obywateli Izraela.

Źródło:PAP

Najnowsze