Strona głównaWiadomościPolitykaPiS na czele, ale bez większości. Konfederacja języczkiem u wagi

PiS na czele, ale bez większości. Konfederacja języczkiem u wagi [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Czwartkowa „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki ostatniego – jak wskazano – sondażu poparcia przed wyborami parlamentarnymi. Około jedna trzecia ankietowanych nie zamierza iść na wybory.

Badani zostali zapytani o zamiar udziału w wyborach i komitet, na który zamierzają głosować.

59,3 proc. respondentów odpowiedziało, że „zdecydowanie” wybiera się na wybory, 6 proc. – że „raczej” zamierza zagłosować. Brak zamiaru pójścia na wybory zadeklarowało 33,5 proc. respondentów – w tym 11,7 proc. „raczej”, a 21,8 „zdecydowanie” nie pójdzie na wybory. 1,2 proc badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

Jeśli chodzi o poparcie dla poszczególnych startujących komitetów, to najwięcej badanych wskazało na PiS33,5 proc. Miesiąc temu, jak zaznacza „Rz”, było to 33,2 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z deklarowanym poparciem na poziomie 28 proc. (26 proc. w poprzednim badaniu).

Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z poparciem 10,9 proc., czwarte zaś Lewica z poparciem 10,1 proc. Wynik powyżej progu wyborczego osiągnęła także Konfederacja, na którą zamierza zagłosować 9,2 proc. badanych.

Na ostatni z ogólnopolskich komitetów, Bezpartyjnych Samorządowców, wskazało 0,9 proc. wyborców. 0,4 proc. wskazało na inny komitet, a 7 proc. wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

Poparcie, jakiego ankietowani udzielili poszczególnym komitetom wyborczym, przeliczono na mandaty. Z sondażu wynika, że PiS mógłby wprowadzić na Wiejską 195 posłów, KO141, Trzecia Droga47, Lewica38, Konfederacja38.

Badanie IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” i radia RMF zostało przeprowadzone w dniach 9-10 października metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na 1100 osobowej grupie respondentów.

Źródło:PAP

Najnowsze