Najnowsze badania wskazują, że starzenie się nie jest stopniowym i harmonijnym procesem. Wyszczególniono dwa momenty w życiu człowieka i to niezależnie od płci, w których dokonują się nagłe i wielkie zmiany w funkcjonowaniu.
Badacze z Uniwersytetu Stanforda przez kilka lat prowadzili obserwację ponad 100 osób w wieku 25-75 lat. Analizowano dokładnie próbki kału, krwi oraz wymazy.
W ten sposób oceniono 135 tys. różnorodnych cząstek i mikrobów. Wśród nich były białka, RNA, bakterie oraz grzyby. Badanie wykazało, że ich liczba zmienia się w bardzo nietypowy sposób.
Pierwszy „skok” ma miejsce około 44 roku życia.
„Naukowcy przyznali, że zakres modyfikacji na tym etapie był zaskakujący. Założono nawet, że wynik może być zniekształcany przez rezultaty badań kobiet. Jest to bowiem wiek, w którym często pojawia się menopauza, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak po podzieleniu grup według płci zjawisko wciąż było zauważalne” – wskazuje polsatnews.pl.
Pracę opublikowano w „Nature Ageing”. Jeden z jej autorów, dr Xiaotao Shen ocenił, że istnieją inne, ważniejsze czynniki wpływające na te zmiany zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Zmiany objęły nietypową liczbę cząsteczek związanych z chorobami układu krążenia, stanem skóry oraz mięśni. Zmianom uległ także metabolizm kofeiny, alkoholu i lipidów.
„Specjaliści rozważają, czy wpływ na to mogą mieć charakterystyczne dla tej grupy wiekowej czynniki, takie jak styl życia. Wskazuje się między innymi na większe narażenie na stres, a wraz z nim częstsze sięganie po alkohol”- czytamy.
Drugi „skok” występuje około 60-tego roku życia. Wtedy inaczej zaczynają funkcjonować cząsteczki odpowiedzialne za metabolizm węglowodanów, działanie układu immunologicznego i pracę nerek.
Ponadto znowu dochodzi do przekształceń dotyczących metabolizmu kofeiny oraz stanu skóry, mięśni i podatności na choroby układu krążenia.
Przywołane są również inne badania. Według nich, kolejny „skok” następuje około 78 roku życia. Jednak zakres opisywanych prac nie pozwolił na potwierdzenie tego ostatniego.
Prof. Michael Snyder, jeden z autorów pracy ocenił, że starzenie się nie przebiega stopniowo.
– Zachodzą pewne naprawdę dramatyczne zmiany – stwierdził prof. Snyder.
Planowane są dalsze prace w celu poznania szczegółów skokowych procesów. Jednak dotychczasowe obserwacje wskazują, że istotne jest po prostu dbanie o swoje zdrowie, szczególnie w newralgicznych momentach. Zaleca się aktywność fizyczną oraz unikanie alkoholu.
– Styl życia należy zmienić, póki stan zdrowia na to pozwala – podsumował prof. Michael Snyder.