Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra – ogłosił Urząd Celebracji Liturgicznych. Mszy świętej przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re.
Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), gdzie zgodnie z ostatnią wolą Ojca Świętego odbędzie się pochówek.
Obecnie ciało Franciszka znajduje się w otwartej trumnie w kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie najbliżsi współpracownicy papieża przybywają, aby oddać mu hołd i pomodlić się. Przy trumnie straż pełni Gwardia Szwajcarska.
Kongregacja kardynałów
We wtorek rano w Watykanie rozpoczęła się pierwsza po śmierci papieża Franciszka kongregacja kardynałów. Spotkanie, zwołane przez kardynała Giovanniego Battistę Re w Auli Synodu, ma na celu podjęcie decyzji dotyczących kolejnych kroków w okresie wakatu Stolicy Apostolskiej.
Jak wyjaśnił kardynał Re w liście skierowanym do członków Kolegium Kardynalskiego, w spotkaniach mogą uczestniczyć zarówno kardynałowie elektorzy (którzy nie ukończyli 80 lat), jak i ci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w konklawe.
Wystawienie ciała dla wiernych
Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował także, że w środę o godz. 9 rano odbędzie się ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie się obecnie znajduje, do bazyliki Świętego Piotra. Tam wierni będą mogli oddać hołd papieżowi.
Trumna, w której spocznie ciało papieża, będzie wyłożona czerwoną tkaniną, zgodnie z watykańską tradycją. Będzie to czas, kiedy wierni z całego świata będą mogli pożegnać się z Ojcem Świętym przed jego ostatnią drogą do miejsca spoczynku w bazylice Matki Bożej Większej.
- Testament Franciszka. Ujawniono pełną treść dokumentu. Tajemniczy dobroczyńca i nieznana kwota
- Czterech kardynałów z Polski ma prawo wyboru nowego papieża. Wkrótce będzie ich trzech
- Kto nowym papieżem? Węgierski konserwatysta, zwolennik LGBT, polski akcent i „azjatycki Franciszek” w wyścigu o tron Piotrowy