Stany Zjednoczone i Rosja przeprowadziły w czwartek rano wymianę więźniów w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podał amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na przedstawiciela CIA. Zdaniem gazety jest to przejaw wzrostu zaufania w relacjach Waszyngtonu z Moskwą.
Wymiana polegała na uwolnieniu przez stronę rosyjską Ksenii Kareliny, obywatelki USA i Rosji, która została skazana w 2024 r. na 12 lat kolonii karnej. Rosyjski sąd uznał kobietę za winną zdrady stanu po przekazaniu przez Karelinę 52 dolarów na rzecz ukraińskiej organizacji charytatywnej z siedzibą w USA.
W zamian strona amerykańska wypuściła na wolność Artura Pietrowa, obywatela Niemiec i Rosji, aresztowanego w 2023 r. na Cyprze na wniosek USA za rzekomy nielegalny eksport urządzeń elektronicznych.
Według źródła, na które powołał się „WSJ”, dyrektor CIA John Ratcliffe i wysoki rangą oficer rosyjskiego wywiadu zagranicznego przeprowadzili rozmowy w sprawie wymiany, co ma wskazywać na coraz bardziej ożywioną komunikację między agencjami wywiadowczymi obu krajów.
Gazeta, powołując się na osoby zaznajomione sprawą, podała, że Ratcliffe w ostatnim czasie rozmawiał z Aleksandrem Bortnikowem, dyrektorem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Siergiejem Naryszkinem, szefem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Przypomniano, że pierwszy z nich był zaangażowany w negocjacje, które doprowadziły do uwolnienia w 2024 r. reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha.
Szef CIA, obecny na lotnisku w Abu Zabi, gdzie doszło do wymiany więźniów, powitał serdecznie Karelinę. „Dziś prezydent USA Donald Trump przywiózł do domu kolejnego niesłusznie zatrzymanego Amerykanina z Rosji” – czytamy w oświadczeniu Ratcliffe’a, przekazanym „WSJ”. „Jestem dumny z oficerów CIA, którzy pracowali niestrudzenie, aby wesprzeć ten wysiłek, i doceniamy rząd ZEA za umożliwienie wymiany” – dodał.
Powrót Kareliny potwierdził sekretarz stanu USA Marco Rubio, pisząc w poście na platformie X, że kobieta znajduje się „w samolocie wracającym do Stanów Zjednoczonych”.
„Wymiana ta pokazuje, jak ważne jest utrzymywanie otwartych linii komunikacji z Rosją, pomimo głębokich wyzwań w naszych dwustronnych stosunkach” – podkreśliła rzecznik CIA, cytowana przez amerykańską gazetę. „Chociaż jesteśmy rozczarowani, że inni Amerykanie są niesłusznie przetrzymywani w Rosji, postrzegamy tę wymianę jako pozytywny krok i będziemy nadal pracować nad uwolnieniem (naszym obywateli)” – dodała.
Czwartkowa rosyjsko-amerykańska wymiana więźniów w Abu Zabi była drugim takim przedsięwzięciem od czasu objęcia urzędu w Białym Domu przez Trumpa w styczniu tego roku. Jak zauważył „WSJ”, od tego momentu obie strony dążą do poprawy stosunków dwustronnych. Rosja uwolniła w lutym amerykańskiego nauczyciela Marca Fogela. Stało się to w trakcie wizyty w Moskwie specjalnego wysłannika USA ds. Bliskiego Wschodu Steve’a Witkoffa.