Strona głównaWiadomościŚwiatPro-imigranckie ekscesy europejskiego Trybunału „Praw Człowieka”

Pro-imigranckie ekscesy europejskiego Trybunału „Praw Człowieka”

-

- Reklama -

ETPC wspiera migrantów. Przykładem jest skandaliczny wyrok wydany przez ten organ w ostatnim czasie. W sprawie Sharafane, Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Danię za wydalenie pochodzącego z Irak
u… handlarza kokainą.

Dwa podobne przypadki zakończyły się jednak „uniewinnieniem” Danii. Poszło o wydalenie tureckiego handlarza kokainą (sprawa Savuran) oraz Irakijczyka wielokrotnie skazywanego za przemoc i ataki, także z użyciem noża oraz kradzieże (sprawa Al-Habeeb). Jednak te wszystkie trzy wyroki były dla ETPC okazją do stworzenia nowej zasady, którą jest forma „gwarancji powrotu” dla każdego deportowanego przestępcy, po wygaśnięciu zakazu powrotu.

Trybunał uznał, że wydalenie Sharafane’a naruszyło jego prawa, ponieważ po upływie ustalonego na 6 lat zakazu wjazdu do Danii, nie miałby on szans do legalnej imigracji i powrotu. W sprawach Savurana i Al-Habeeba, ETPC przyklepał wydalenia, ale zaznaczył, że będą oni mieli możliwość ubiegania się o prawo do „łączenia rodzin” i powrotu do Danii po okresie zakazu wjazdy wyznaczonego dla tych przestępców na 6 i 12 lat.

W przypadku Irakijczyka Al-Habeeba, ETPC precyzuje, że uznaje wydalenia, bo „skarżący ma duńskiego współmałżonka lub stałego partnera wspólnego pożycia i perspektywa ponownego wjazdu do Danii w ramach łączenia rodzin nie jest czysto teoretyczna”.

Najwyraźniej Trybunał uznaje, że cudzoziemiec-przestępca może pozostać w Europie na zawsze, jeśłi ma rodzinę i może w związku z tym powrócić po kilku latach wydalenia w drodze łączenia rodzin. Paradoksalnie, jeśli delikwent nie ma rodziny w Europie, to zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wydalić go się nie powinno.

Ewolucja orzecznictwa ETPC w kierunku ochrony migrantów-przestępców trwa od lat. Wcześniej wydalenia cudzoziemców były blokowane jedynie w przypadkach ryzyka tortur w kraju pochodzenia. Od 1988 r. europejscy sędziowie zaczęli się powoływać także na poszanowanie „życia prywatnego i rodzinnego”.

Na tej samej podstawie, ETPC od 1999 r. uznaje prawo do blokowania także pozbawiania obywatelstwa osób posiadających podwójne obywatelstwo. W 2021 r. trybunał zakazała „trwałego” wydalenia. Obecnie, w przypadku tych trzech spraw w Danii, zakazuje wydalań przestęców, którym nie towarzyszą „gwarancje powrotu”. „Kukułcze jaja” podrzucone raz do gniazda, stają się nieusuwalne…

Wspomniane trzy wyroki zostały wydane 12 listopada w składzie siedmiu sędziów. Warto zwrócić uwagę, że trzech z sędziów należało wcześniej do organizacji pozarządowych finansowanych przez Open Society Georgesa Sorosa. To znacznie „pomaga” zrozumieć ideologiczny kierunek tego orzecznictwa…

Źródło: ECLJ

Najnowsze