Strona głównaWiadomościŚwiatNiemcy: Po roku kontroli na granicy z Polską widać efekty

Niemcy: Po roku kontroli na granicy z Polską widać efekty

-

- Reklama -

Od roku na granicy z Polską w Brandenburgii prowadzone są kontrole służące ograniczeniu nielegalnej migracji. Minister spraw wewnętrznych tego kraju związkowego i policja federalna są przekonani, że te działania przynoszą efekty. Jednak osoby dojeżdżające do pracy i przewoźnicy towarów skarżą się na utrudnienia.

Według policji federalnej, w okresie od października 2023 roku do końca sierpnia 2024 roku podczas kontroli na granicy z Polską w Brandenburgii wykryto ponad 10 tys. nieuprawnionych wjazdów. 5,1 tys. osób zostało zawróconych na granicy – powiadomił portal dziennika „Welt”.

- Reklama -

Policja federalna utrzymuje stacjonarne posterunki kontroli granicznej w Brandenburgii na autostradzie A12, na moście we Frankfurcie nad Odrą i na autostradzie A15 w pobliżu Forst. W ocenie funkcjonariuszy, od czasu przywrócenia kontroli nie dochodzi już do niebezpiecznych operacji przemytniczych, np. z użyciem ciężarówek i samochodów dostawczych, w których ludzie są stłoczeni w ładowni – czytamy.

Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stuebgen oznajmił, że kontrole trzeba utrzymać „przynajmniej do czasu wejścia w życie reform europejskiego systemu azylowego, co może nastąpić najwcześniej w 2026 roku” – przekazał „Welt”. Zdaniem polityka wprowadzenie kontroli zapobiegło wielu nielegalnym wjazdom.

Izba Przemysłowo-Handlowa Wschodniej Brandenburgii (IHK) skarży się, że z powodu kontroli granicznych nadal istnieją problemy dla transportu towarowego i osób dojeżdżających do pracy. „Z punktu widzenia policji federalnej nie można jednak zapobiec korkom” – przyznał dziennik.

Daniel Felscher, specjalista ds. polityki gospodarczej w IHK, poinformował, że autostrada nr 12 osiąga swoje granice przepustowości z powodu rosnącego ruchu towarowego.

Stało się jasne, że rozbudowa kolei postępuje zbyt wolno. Niektóre firmy, po wprowadzeniu kontroli granicznych, wynajęły mieszkania w Brandenburgii dla swoich polskich pracowników. „Ale to nie rozwiązuje podstawowego problemu” – podkreślił Felscher, który wezwał do szybkiej rozbudowy kolei wschodniej (Ostbahn) dla transportu towarowego.

Źródło:PAP

Najnowsze