„Skromny” indyjski lider biznesu, cieszący się światowym uznaniem – tak o zmarłym Ratanie Tacie napisała brytyjska stacja BBC. Były prezes indyjskiej spółki holdingowej Tata Sons zmarł w Bombaju w wieku 86 lat. Zarządzał licznymi firmami: od plantacji herbaty po hutę stali. Należał do grona najbogatszych ludzi na świecie.
Premier Indii Narendra Modi określił Tatę jako wyjątkowego lidera oraz niezwykłego człowieka. „Zapewnił on stabilne przywództwo jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych indyjskich spółek biznesowych. Jednocześnie jego wkład wykraczał daleko poza zarząd firmą” – napisał Modi na platformie X.
Ratan Tata ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Cornella. Do spółki Tata dołączył w 1961 roku, a od 1991 roku pełnił funkcję prezesa, by ostatecznie przejść na emeryturę w roku 2017.
Tata Group to grupa kapitałowa założona w 1868 roku, ale prawdziwy wzrost jej wartości nastąpił za czasów Ratana Taty. Tak „rozbujał” biznes, że grupa liczy obecnie aż 99 podmiotów, w tym największy w Indiach producent samochodów, największa prywatna huta stali i wiodąca firma outsourcingowa.
Według BBC wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniają łącznie około 660 tys. osób na całym świecie. Ich roczne przychody przekraczają 100 mld dolarów.
The clock has stopped ticking. The Titan passes away. #RatanTata was a beacon of integrity, ethical leadership and philanthropy, who has imprinted an indelible mark on the world of business and beyond. He will forever soar high in our memories. R.I.P pic.twitter.com/9hZ7Q0vC6c
— Adithya (@Badri33Scorpion) October 9, 2024
Jak zauważyła BBC, punktem kulminacyjnym w karierze Ratana Taty był zakup w 2000 roku Tetley, drugiej co do wielkości firmy herbacianej na świecie. Było to największe przejęcie międzynarodowej marki przez indyjską firmę.
W czerwcu 2008 roku Tata kupiła Jaguara i Land Rovera od Forda za 2,3 mld dolarów. Firma w 2009 roku wprowadziła na rynek Tata Nano, niewielkie auto, które kosztowało około 100 tys. rupii, czyli 2 tys. dolarów. Miało pomieścić do pięciu pasażerów. Ze względu na niewielką popularność tego samochodu, w 2018 roku wstrzymano jego produkcję.
Spółka Tata obejmuje m.in. firmy Tata Steel, Tata Motors, Tata Power i firmę informatyczną Tata Consultancy Services.
I am unable to accept the absence of Ratan Tata.
India’s economy stands on the cusp of a historic leap forward.
And Ratan’s life and work have had much to do with our being in this position.Hence, his mentorship and guidance at this point in time would have been invaluable.… pic.twitter.com/ujJC2ehTTs
— anand mahindra (@anandmahindra) October 9, 2024