Tęczowe Stowarzyszenie Lambda planuje otwarcie pierwszego w Polsce – a piątego na świecie – muzeum LGBTRTV. Ma ono powstać w sercu Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Powstała petycja sprzeciwiająca się tej inicjatywie.
Otwarcie tzw. QueerMuzeum ma nastąpić jesienią 2024 roku. Jak czytamy, ma to być „oddolna, otwarta przestrzeń spotkań z historią społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw”. Jego siedziba ma się mieścić na Marszałkowskiej w Warszawie w lokalu należącym do miasta. Stowarzyszenie wynajęło je na preferencyjnych warunkach.
Jednym z „eksponatów” ma być sześciobarwny sztandar, uszyty w 2005 roku przez aktywistów ze Stowarzyszenia Lambda, przypalony przez „skrajnych nacjonalistów”. Stało się to w wyniku kontaktu materiału z racami podczas marszu LGBT w Lublinie.
W odpowiedzi na tę inicjatywę powstała petycja pod hasłem „NIE dla Queer Muzeum w Warszawie!” skierowana do Rafała Trzaskowskiego.
„Promowanie ideologii LGBT w przestrzeni publicznej, zwłaszcza za pomocą środków miejskich, jest działaniem, które wielu mieszkańców odbiera jako celowy atak w stronę osób o odmiennych poglądach. Wspieranie jednej ideologii kosztem innych, w tym kosztem wartości milionów Polaków, jest wysoce niesprawiedliwe” – czytamy w petycji.
„Podczas gdy krzyże są usuwane z urzędów w imię «neutralności światopoglądowej», wspieranie Queer Muzeum budzi moje wątpliwości, co do prawdziwych intencji władz miasta. Czy naprawdę jest to krok w kierunku równości i tolerancji, czy raczej faworyzowanie jednej grupy kosztem drugiej?” – napisano.
„Dlatego apeluję do Pana, Panie Prezydencie, o ponowne rozważenie wsparcia dla Queer Muzeum. Proszę o zastanowienie się nad konsekwencjami takich działań dla społeczności Warszawy oraz o uczciwe i równe traktowanie wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich przekonań i wartości.
Wierzę, że jako Prezydent Warszawy, będzie Pan w stanie podjąć decyzje, które będą służyć całej społeczności i dbać o dobro wszystkich obywateli, a nie tylko wybranej grupy. Proszę o wycofanie wsparcia dla Queer Muzeum i zapewnienie, że środki publiczne będą wykorzystywane w sposób sprawiedliwy i zrównoważony” – czytamy.
Petycję można podpisać TUTAJ.