Konfederacja Korony Polskiej uruchomiła petycję ws. usunięcia ukraińskiej flagi z Kopca Kościuszki. Wcześniej zdjął ją z masztu Grzegorz Braun, jednak została ponownie powieszona.
W petycji przypomniano, że „Kopiec Kościuszki (…) to Pomnik Historii niezwykle ważny dla wszystkich Polaków”. „Rozpoczęte 16 października 1820 r. sypanie kopca stało się wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Polaków: weteranów powstań, chłopów, młodzież. Znaczną część prac wykonali ochotnicy, a udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem” – czytamy w petycji.
„Można zatem uznać, że Kopiec Kościuszki jako dzieło Polaków, w sprawach istotnych i kontrowersyjnych dla jego funkcjonowania i symboliki powinien spełniać oczekiwania Polaków, a nie jedynie Komitetu Kopca Kościuszki” – dodano.
„Jako Polak uznaję za niedopuszczalne, aby na Pomniku Historii polskiego bohatera narodowego jakim jest Tadeusz Kościuszko znajdowała się flaga ukraińska. Ukraina nie szanuje naszych bohaterów. Nie szanuje szczątków pomordowanych przez OUN UPA obywateli polskich, na których ekshumację nie zezwala rząd ukraiński zasłaniając się w ostatnim czasie wojną. Wojna ta jednak nie przeszkodziła w ekshumacji żołnierzy niemieckich z SS. Ukraińska flaga na Kopcu Kościuszki to drwina z ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej (według wielu naukowców pomiędzy 250 000 a 500 000 ofiar)” – czytamy w petycji.
Podkreślono też, że „Polacy w coraz większym stopniu odczuwają i stykają się z brakiem wzajemności i szacunku ze strony rządu Ukrainy oraz coraz częściej również z agresją ze strony Ukraińców w Polsce”.
„Serce, jakie okazali im Polacy zostało odtrącone, sponiewierane, wykorzystane i znieważone. Mając powyższe na uwadze żądam natychmiastowego usunięcia flagi ukraińskiej z Kopca Kościuszki” – zakończono petycję, którą można podpisać TUTAJ.
Przypomnijmy, że 4 czerwca poseł Grzegorz Braun zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak zdejmuje on ukraińską flagę z Kopca Kościuszki. Później odniósł ją do ukraińskiego konsulatu w Krakowie.
Już następnego dnia rano ukraińska flaga została ponownie zawieszona na maszcie na szczycie krakowskiego Kopca Kościuszki przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz prezesa Komitetu Kopca Kościuszki prof. Piotra Dobosza. W uroczystości uczestniczył również konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.
Jak przypomniał prof. Piotr Dobosz, prezes społecznego komitetu sprawującego opiekę nad kopcem, decyzja o umieszczeniu flagi ukraińskiej zapadła jednogłośnie po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na to państwo. Inicjatywa ta – zaznaczył Dobosz – nawiązuje do idei symbolizowanych przez postać Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych.
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar twierdził, że flaga ukraińska znajdowała się na kopcu Kościuszki „absolutnie zgodnie z przepisami prawa i zgodą, i intencją gospodarza tego miejsca”. – Została powieszona w szczytnym celu i absolutnie nie może być atakowana, nie może być w żaden sposób narażona na jakikolwiek uszczerbek – grzmiał wojewoda.