Przełomowe głosowanie w Organizacji Narodów Zjednoczonych! Po raz pierwszy przedstawiciel Polski opowiedział się przeciwko Izraelowi. Chodzi o rezolucję „zwiększającą uprawnienia Palestyny”.
W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało nad wnioskiem Palestyny o przyznanie jej pełnego członkostwa w Organizacji. Zdecydowana większość państw (143) wniosek ten poparła i wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ, która decyduje w tej sprawie, do ponownego rozważenia tego postulatu. Wcześniej wniosek ten przepadł w Radzie za sprawą weta USA.
Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz głosowanie w ONZ nazwał „nagrodą dla Hamasu”. 143 państwa bowiem poparły wniosek ws. Palestyny, 9 było przeciw a 25 wstrzymało się.
Bacznej uwadze Izraelczyków nie uszedł fakt, że Polska w głosowaniu poparła Palestynę. Oburzenia nie krył ambasador Izraela w Polsce Ja’akow Liwne.
„Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze 7.10 to: 1. Niebezpieczny precedens nagradzania agresora. 2. Kontynuacja antyzachodniej decyzji z 1988 roku pod przewodnictwem Sowietów o uznaniu «państwa palestyńskiego». 3. Nagradzanie Iranu i Hamasu przeciwko stanowisku USA i Izraela. 4. Całkowite naruszenie Karty ONZ dla celów politycznych.
To decyzja błędna i szkodliwa dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski” – grzmiał.
Poland supporting Palestinian UN membership after 7.10 massacre is: 1. A dangerous precedent of rewarding the aggressor. 2. Continuing the 1988 Soviet-led anti-West decision of recognizing „Palestinian state”. 3. Rewarding Iran & Hamas against US & Israel position. 4. Complete…
— Amb. Yacov Livne 🇮🇱 (@YacovLivne) May 10, 2024
Polski MSZ wskazywał, że decyzja RP jest spójna z „dotychczasowym stanowiskiem w kwestii samostanowienia i państwowości”. Przypomniano, że Polska w 1988 roku przyjęła deklarację niepodległości Palestyny.
Polska wraz z 142 państwami głosowała „za” rezolucją zwiększającą uprawnienia Palestyny w 🇺🇳.
Nasz sposób głosowania wynika m. in. z uznania przez Polskę 🇵🇸 Deklaracji Niepodległości z 1988 r. i jest spójny z dotychczasowym stanowiskiem w kwestii samostanowienia i państwowości.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) May 10, 2024