Śmiertelne żniwo zebrała strzelanina w Wietnamie w 2023 r. Tego typu przestępstwa to w komunistycznym nadal kraju, rzadkość. Teraz zapadły wyroki wobec 100 uczestników, z czego wobec 10 są to kary dożywotniego więzienia. 98 osób oskarżono o terroryzm, jedną o ukrywanie przestępców, a inną o pomoc w ułatwianiu przekroczenia granicy.
Serwis informacyjny VNExpress podał, że setka oskarżonych, głównie oskarżonych o „terroryzm” osób, została skazana na kary więzienia. Chodzi o strzelaninę z 11 czerwca 2023 r., w której zginęło dziewięć osób i bunt społeczny etnicznych mniejszości.
Według VNExpress po pięciodniowym procesie przed sądem w Dak Lak (środkowy Wietnam), dziesięć osób zostało skazanych na dożywocie, a 90 innych na kary od dziewięciu miesięcy do dwudziestu lat więzienia.
W tym „socjalistycznym” nadal tli się opór wobec władzy. Skazani w obecnym procesie to ludzie w wieku od 18 do 56 lat, którzy należą do wietnamskich mniejszości etnicznych. Oskarżenia o „terroryzm” można traktować z pewną dozą wątpliwości. Sześć osób jest nadal poszukiwanych i było sądzonych zaocznie. Wietnam wydal za nimi międzynarodowe nakazy aresztowania.
Ofiary zamieszek z 11 czerwca 2023 r. to czterech funkcjonariuszy policji, dwóch lokalnych urzędników i trzech cywilów. W Wietnamie posiadanie broni palnej jest zakazane. Jednak uzbrojeni mężczyźni na motocyklach zaatakowali siedzibę miejscowej partii, czyli Komitetu Ludowego i siedzibę policji w Dak Lak.
Sąd uznał, że duża część oskarżonych popełniła przestępstwo „z braku uświadomienia”, co spowodowało, że ulegli propagandzie „grup reakcyjnych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych”. Płaskowyż Centralny Wietnamu jest zamieszkiwany przez wiele mniejszości etnicznych, które są od dawna miejscem oporu przeciwko władzy komunistycznej. W wojnie domowej stali często po stronie Południa.
Atak w Dak Lak to prawdopodobnie dzieło Degarów (w literaturze zachodniej używana jest równolegle nazwa Montagnards, pochodząca z języka francuskiego). Do grupy tej należą zarówno mniejszości etniczne pochodzenia austronezyjskiego (Gia Rai, Rade, Ra Glai, Chu Ru), jak i mon-khmerskiego (Ba Na, Cờ Ho, Xơ Đăng, Bru,). Niektórzy opowiadają się za większą autonomią regionu, na emigracji podnoszona jest idea niepodległości regionu.
Trial over Dak Lak terrorist attack opens with 100 defendantshttps://t.co/6JeTeSN8w4 pic.twitter.com/iHMjV1Ivq4
— Huong Thu Pham (@HuongThuPham) January 16, 2024
Źródło: Le Figaro/ AFP