Na środku Pacyfiku znajduje się opuszczone amerykańskie lotnisko, które odegrało kluczową rolę w zrzuceniu bomby atomowej na Japonię. Zarósł je las, ale obiekt ma wrócić do życia i pierwotnego przeznaczenia.
Tym razem nie chodzi o militaryzm Japonii, ale rosnącą potęgę Chin w regionie Azji i Pacyfiku. Stany Zjednoczone inwestują właśnie miliardy dolarów w nowe strategiczne lokalizacje, m.in. w lotnisko na Tinian.
To właśnie z tej małej wyspy zagubionej na Pacyfiku, rankiem 6 sierpnia 1945 roku wystartował samolot, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. Lotnisko wojskowe w Tinian zarosła przez dziesięciolecia dżungla. Obecnie jest odnawiane przez armię amerykańską w ramach budowy zapasowej infrastruktury dla wojska. Historia się powtarza?
Na razie to odpowiedź Waszyngtonu na podobną polityką Pekinu, który od lat przekształca małe wysepki w bazy wojskowe np. na spornych wodach Morza Południowochińskiego. „Rewitalizacja lotnisk z drugiej wojny światowej zapewni Siłom Powietrznym na Pacyfiku regionalną infrastrukturę” – stwierdził Pentagon. W ciągu ostatnich trzech lat roczny budżet przeznaczony na amerykańskie budownictwo wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku podwoił się, z 1,8 miliarda w 2020 roku do 3,6 miliarda w 2023 roku.
Tinian znajduje się na amerykańskim terytorium, w pobliżu Guam. Lotnisko znajduje się na północy wyspy. „Zamierzamy usunąć roślinność do przyszłego lata i stworzyć tu dużą bazę” – mówił generał Kenneth Wilsbach, dowódca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku. Dodatkowo trwają też prace w pobliżu obecnego lotniska cywilnego.
Siły Powietrzne USA wyremontują także lotnisko z 1945 roku. To na nim, 2300 kilometrów na południe od Japonii, dziesiątki B-29 na zmianę korzystały z sześciu pasów startowych, aby bombardować imperium. Także z tej wysepki w archipelagu Marianów wystartowały 6 i 9 sierpnia 1945 roku samoloty, które zrzuciły „Little Boy” i „Fat Man” na Hiroszimę i Nagasaki. 80 lat później buldożery powracają na Tinian…
To nie wyjątek. Stany Zjednoczone wynegocjowały też dostęp do 12 nowych obiektów na Filipinach i w Australii, w tym do kilku z II wojny światowej. Ma to być infrastruktura zapasowa, obok istniejących głównych baz na Guam, w Korei, czy w Japonii.
#US to reclaim WWII Tinian airfield in Pacific, clearing jungle by summer
The U.S. military will make "significant progress" toward reclaiming a World War II-era airfield on the Pacific island of Tinian in the upcoming months, an air force general said, part of an initiative to… pic.twitter.com/LEkMNW5TH3
— Indo-Pacific News – Geo-Politics & Defense News (@IndoPac_Info) December 18, 2023